# Gmina Strzelin — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 151. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/dolnoslaskie/strzelinski/strzelin
Obszar nadrzędny: Powiat strzeliński — https://landeva.pl/powiat/dolnoslaskie/strzelinski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Strzelin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 151.

- Plany miejscowe: 151 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100,1 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Strzelin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzeliński) to 85 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 62 a 118 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 85 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)
- Typowy przedział cen od: 62 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)
- Typowy przedział cen do: 118 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)
- Transakcje: 36 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Strzelin mediana EP ze świadectw energetycznych to 97 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 271 świadectw).

- Mediana EP: 97 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 1 271 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Strzelin na przyłączenie do sieci czeka 92,6 MW nowych źródeł — to 72. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 92,6 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 30 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 62,6 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Strzelin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 147 spraw budowlanych, w tym 104 sprawy o dom jednorodzinny — o 52,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 104 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 147 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 147 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Strzelin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 18 projektów, w tym 13 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 18 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Strzelin
- Inwestycje: 13 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 5 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 29,6 mln zł — z 13 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Strzelin

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska: 13 projektów, w tym 9 w całości w gminie Strzelin: 14,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 4 projekty, w tym 3 w całości w gminie Strzelin: 7,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Strzelin: 7,3 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Strzelin ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 124 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 124,4 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 2,7 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,6 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 132 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Strzelin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,3% powierzchni gminy, a 41,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 2,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 41,3 % — 71 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 172 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Strzelin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 195 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 59,6 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,9%
- Zdających: 195 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 65,9 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 53,3 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 73,5 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 6 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Strzelin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 268 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (586 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 7,5 mln zł przy dochodach 184,2 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 268 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 586 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 29,3 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,6%
- Podatek od środków transportowych: 42 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 184,2 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 191,7 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -7,5 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 892 tys. zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Strzelin najlepsza pozycja to 498. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 498 — z 2 451 gmin w kraju · 45. z 167 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 584 — z 2 479 gmin w kraju · 49. z 169 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Strzelin w dziennikach urzędowych ogłoszono 175 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-23.

- Akty planistyczne: 175 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PNK-N.4121.127.17.2026.MS6 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 22 lipca 2026 r. stwierdzające nieważność § 22 uchwały nr XXXIV/359/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Karszów (dz. nr 35/1) oraz załącznika graficznego do uchwały w zakresie terenu o symbolu 1RZP (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy, 2026-07-23) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3439
- Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PNK-N.4131.127.13.2026.MS6 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 16 lipca 2026 r. stwierdzające nieważność § 18 ust. 4 pkt 7 lit. b we fragmencie „wiat” uchwały nr XXXIV/355/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości BROŻEC (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy, 2026-07-22) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3422
- Uchwała nr XXXVII/372/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 23 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta i Gminy Strzelin (plan ogólny gminy, 2026-07-03) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3136
- Obwieszczenie  Wojewody Dolnośląskiego z dnia 23 czerwca 2026 r. o sprostowaniu błędu w uchwale Rady Miejskiej Strzelina nr XXXIII/333/26 z dnia 28 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Gościęcice (dz. nr 189/3) (obwieszczenie — plan miejscowy, 2026-06-24) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2975
- Uchwała nr XXXIV/360/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Biały Kościół (dz. nr 68/21) (plan miejscowy, 2026-06-08) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2691
- Uchwała nr XXXIV/359/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Karszów (dz. nr 35/1) (plan miejscowy, 2026-06-08) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2690
- Uchwała nr XXXIV/356/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Biedrzychów (dz.nr 31 i 271) (plan miejscowy, 2026-06-08) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2687
- Uchwała nr XXXIV/355/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości BROŻEC (plan miejscowy, 2026-06-08) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2686
- Uchwała nr XXXIV/357/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Pęcz (dz. nr 134) (plan miejscowy, 2026-06-08) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2688
- Uchwała nr XXXIV/358/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Szczawin (dz. nr 232/22, 232/20) (plan miejscowy, 2026-06-08) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2689

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Strzelin ma plan ogólny?**
W gminie Strzelin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 151.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Strzelin?**
W gminie Strzelin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzeliński) to 85 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 62 a 118 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Strzelin?**
W gminie Strzelin w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Strzelin?**
W gminie Strzelin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 147 spraw budowlanych, w tym 104 sprawy o dom jednorodzinny — o 52,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Strzelin?**
W gminie Strzelin mediana EP ze świadectw energetycznych to 97 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 271 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Strzelin?**
W gminie Strzelin na przyłączenie do sieci czeka 92,6 MW nowych źródeł — to 72. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Strzelin?**
W gminie Strzelin w dziennikach urzędowych ogłoszono 175 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-23.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
