# Gmina Żarów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 392 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/dolnoslaskie/swidnicki/zarow
Obszar nadrzędny: Powiat świdnicki — https://landeva.pl/powiat/dolnoslaskie/swidnicki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Żarów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.

- Plany miejscowe: 3 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100,1 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Żarów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat świdnicki) to 126 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 83 a 186 zł/m² (128 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 126 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat świdnicki)
- Typowy przedział cen od: 83 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat świdnicki)
- Typowy przedział cen do: 186 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat świdnicki)
- Transakcje: 128 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat świdnicki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Żarów mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 392 świadectw).

- Mediana EP: 186 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 392 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Żarów na przyłączenie do sieci czeka 364 MW nowych źródeł — to 23. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 364 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 236,7 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 127,3 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Żarów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 88 spraw budowlanych, w tym 47 spraw o dom jednorodzinny — o 95,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 47 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 88 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 88 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Żarów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 37 projektów, w tym 34 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 37 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Żarów
- Inwestycje: 34 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 3 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 20 mln zł — z 24 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Żarów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska: 34 projekty, w tym 22 w całości w gminie Żarów: 19,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Żarów: 677 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Żarów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 136 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 136 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -0,9 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 118 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Żarów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,6% powierzchni gminy, a 49,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 4,6 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 49,4 % — 43 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 87 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Żarów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,9 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 134 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 53,9 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,7%
- Zdających: 134 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 58,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 49,5 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 64,5 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 4 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Żarów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 584 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (896 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 7,0 mln zł przy dochodach 104,5 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 584 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 896 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 34,3 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,9%
- Podatek od środków transportowych: 16 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 104,5 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 111,5 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -7 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 1,2 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Żarów najlepsza pozycja to 1002. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 002 — z 2 451 gmin w kraju · 79. z 167 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — −0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 689 — z 2 479 gmin w kraju · 108. z 169 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Żarów w dziennikach urzędowych ogłoszono 102 akty planistyczne, ostatni 2026-08-06.

- Akty planistyczne: 102 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXXI/208/2026 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 30 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla południowej części miasta Żarów (plan miejscowy, 2026-08-06) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3572
- Uchwała nr XXXI/207/2026 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 30 lipca 2026 r. w sprawie zmiany uchwały nr LXVII/515/2024 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 4 kwietnia 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części miasta Żarów (plan miejscowy, 2026-08-05) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3563
- Uchwała nr XXII/146/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 27 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu Mrowiny, gmina Żarów. (plan miejscowy, 2025-12-04) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=5074
- Obwieszczenie  Wojewody Dolnośląskiego z dnia 2 września 2025 r. o sprostowaniu błędu w uchwale Rady Miejskiej w Żarowie nr XVIII/116/2025 z dnia 1 sierpnia 2025 r. w sprawie zmiany uchwały nr LXVII/515/2024 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 4 kwietnia 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części miasta Żarów. (obwieszczenie — plan miejscowy, 2025-09-03) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=3688
- Uchwała nr XVIII/115/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 1 sierpnia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położnego przy ul. Spokojnej, obr. Wierzbna, gm. Żarów. (plan miejscowy, 2025-08-11) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=3545
- Uchwała nr XVIII/116/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 1 sierpnia 2025 r. w sprawie zmiany uchwały nr LXVII/515/2024 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 4 kwietnia 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części miasta Żarów. (plan miejscowy, 2025-08-11) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=3546
- Wyrok nr II SA/WR 851/24 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 marca 2025 r. wydany po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Żarowie nr LXVII/515/2024 z dnia 4 kwietnia 2024 r. w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części miasta Żarów. (wyrok — plan miejscowy, 2025-06-26) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=3008
- Uchwała nr XIV/95/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 24 kwietnia 2025 r. w sprawie zmiany uchwały nr LVI/343/2006 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 27 października 2006 roku w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obszarze miasta Żarowa. (plan miejscowy, 2025-05-05) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=2307
- Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN-N.4131.166.3.2025.AS Wojewody Dolnośląskiego z dnia 13 marca 2025 r. stwierdzające nieważność uchwały nr XII/78/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 20 lutego 2025 r. w sprawie zmiany uchwały nr LVI/343/2006 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 27 października 2006 roku w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obszarze miasta Żarowa. (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy, 2025-03-14) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=1355
- Uchwała nr XII/78/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 20 lutego 2025 r. w sprawie zmiany uchwały nr LVI/343/2006 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 27 października 2006 roku w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obszarze miasta Żarowa. (plan miejscowy, 2025-02-27) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=989

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Żarów ma plan ogólny?**
W gminie Żarów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Żarów?**
W gminie Żarów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat świdnicki) to 126 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 83 a 186 zł/m² (128 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Żarów?**
W gminie Żarów w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Żarów?**
W gminie Żarów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 88 spraw budowlanych, w tym 47 spraw o dom jednorodzinny — o 95,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Żarów?**
W gminie Żarów mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 392 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Żarów?**
W gminie Żarów na przyłączenie do sieci czeka 364 MW nowych źródeł — to 23. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Żarów?**
W gminie Żarów w dziennikach urzędowych ogłoszono 102 akty planistyczne, ostatni 2026-08-06.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
