# Gmina Radziejów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 100 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 460 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/kujawsko-pomorskie/radziejowski/radziejow-gmina
Obszar nadrzędny: Powiat radziejowski — https://landeva.pl/powiat/kujawsko-pomorskie/radziejowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Radziejów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W gminie Radziejów mediana EP ze świadectw energetycznych to 100 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 460 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

- Mediana EP: 100 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 460 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Radziejów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 6,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 16 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 27 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 24 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Radziejów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 5 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 9 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radziejów
- Inwestycje: 5 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 4 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 248 tys. zł — z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Radziejów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza: 9 projektów, w tym 1 w całości w gminie Radziejów: 248 tys. zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Radziejów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −10,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 45 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 44,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -10,6 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,2 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 91 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radziejów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 24,7% powierzchni gminy, a 5,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 24,7 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 5,4 % — 5 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 93 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Radziejów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 23 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 59,1 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,1%
- Zdających: 23 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 64,9 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 53,3 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 58,3 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Radziejów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 117 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (638 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,0 mln zł przy dochodach 31,9 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 117 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 638 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 30,2 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,6%
- Podatek od środków transportowych: 43 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 44 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 31,9 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 29,9 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 2 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 1,4 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Radziejów najlepsza pozycja to 1249. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 407 — z 2 451 gmin w kraju · 138. z 141 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — −10,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 249 — z 2 479 gmin w kraju · 63. z 144 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 190 — z 2 301 gmin w kraju · 142. z 144 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Radziejów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2022-04-14.

- Akty planistyczne: 1 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXI/206/2022 Rady Gminy Radziejów z dnia 30 marca 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów obrębów geodezyjnych Biskupice, Kwilno-Kłonówek, Piołunowo, Pruchnowo i Skibin (plan miejscowy, 2022-04-14) — https://edzienniki.bydgoszcz.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=2141

Stan na: 2026-08-29

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Radziejów ma plan ogólny?**
W gminie Radziejów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radziejów?**
W gminie Radziejów nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radziejów?**
W gminie Radziejów w roku 2025 oddano do użytku 2,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Radziejów?**
W gminie Radziejów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 6,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radziejów?**
W gminie Radziejów mediana EP ze świadectw energetycznych to 100 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 460 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radziejów?**
W gminie Radziejów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2022-04-14.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
