# Gmina Chrzanów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 54 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 27 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/lubelskie/janowski/chrzanow
Obszar nadrzędny: Powiat janowski — https://landeva.pl/powiat/lubelskie/janowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Chrzanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.

- Plany miejscowe: 3 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0,2 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Chrzanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat janowski) to 48 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 165 zł/m² (60 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 48 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat janowski)
- Typowy przedział cen od: 13 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat janowski)
- Typowy przedział cen do: 165 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat janowski)
- Transakcje: 60 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat janowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Chrzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 54 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 27 świadectw).

- Mediana EP: 54 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 27 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Chrzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 26 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 42,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 10 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 26 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 26 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Chrzanów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 6 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 11 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Chrzanów
- Inwestycje: 6 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 5 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 10,8 mln zł — z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Chrzanów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego: 9 projektów, w tym 2 w całości w gminie Chrzanów: 10,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Chrzanów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 36 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 36 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -8,8 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 0,8 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 70 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Chrzanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,2% powierzchni gminy, a 60,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 8,2 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 60,3 % — 44 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 73 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Chrzanów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 25 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 58,8 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 53,8%
- Zdających: 25 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 64,7 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 52,8 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 64,8 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — z 3 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Chrzanów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 124 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (134 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 640 tys. zł przy dochodach 31,8 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 124 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 134 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 8,2 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 8,8%
- Podatek od środków transportowych: 60 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 36 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 31,8 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 31,1 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 640 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2,3 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Chrzanów najlepsza pozycja to 2115. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (0,2 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 333 — z 2 451 gmin w kraju · 191. z 211 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — −8,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 2 182 — z 2 479 gmin w kraju · 165. z 213 gmin w województwie · 6. z 7 gmin w powiecie — 0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 115 — z 2 301 gmin w kraju · 164. z 181 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 0,2 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Chrzanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2016-04-21.

- Akty planistyczne: 2 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XV/69/16 Rady Gminy Chrzanów z dnia 29 marca 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru Gminy Chrzanów (plan miejscowy, 2016-04-21) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2016&book=0&position=1649
- Uchwała nr XXX/113/10 Rady Gminy Chrzanów z dnia 29 stycznia 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu siłowni wiatrowej. (plan miejscowy, 2010-04-09) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2010&book=0&position=863

Stan na: 2026-08-10

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Chrzanów ma plan ogólny?**
W gminie Chrzanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Chrzanów?**
W gminie Chrzanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat janowski) to 48 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 165 zł/m² (60 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Chrzanów?**
W gminie Chrzanów w roku 2025 oddano do użytku 0,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Chrzanów?**
W gminie Chrzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 26 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 42,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Chrzanów?**
W gminie Chrzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 54 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 27 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Chrzanów?**
W gminie Chrzanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2016-04-21.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
