# Gmina Komarówka Podlaska — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 171 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/lubelskie/radzynski/komarowka-podlaska
Obszar nadrzędny: Powiat radzyński — https://landeva.pl/powiat/lubelskie/radzynski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Komarówka Podlaska planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.

- Plany miejscowe: 5 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 99,7 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W gminie Komarówka Podlaska mediana EP ze świadectw energetycznych to 171 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw).

- Mediana EP: 171 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 49 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Komarówka Podlaska w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 19 spraw budowlanych, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 9 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 19 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 19 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Komarówka Podlaska dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 6 projektów, w tym 1 inwestycję.

- Projekty unijne 2021–2027: 6 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Komarówka Podlaska
- Inwestycje: 1 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 5 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 1,3 mln zł — z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Komarówka Podlaska

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego: 6 projektów, w tym 4 w całości w gminie Komarówka Podlaska: 1,3 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Komarówka Podlaska ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 27 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 27 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -5,9 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 0,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 77 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Komarówka Podlaska ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,7% powierzchni gminy, a 30,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 10,7 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 30 % — 42 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 140 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Komarówka Podlaska uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 45 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 52,1 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,7%
- Zdających: 45 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 61,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 43 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 56,9 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Komarówka Podlaska podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 204 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (212 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 951 tys. zł przy dochodach 33,1 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 204 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 212 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 9,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,9%
- Podatek od środków transportowych: 9 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 30 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 33,1 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 34 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -951 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 859 tys. zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Komarówka Podlaska najlepsza pozycja to 340. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,7 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 091 — z 2 451 gmin w kraju · 147. z 211 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — −5,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 2 304 — z 2 479 gmin w kraju · 183. z 213 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 340 — z 2 301 gmin w kraju · 62. z 181 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 99,7 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Komarówka Podlaska w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2024-04-19.

- Akty planistyczne: 4 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XLV/341/2024 Rady Gminy Komarówka Podlaska z dnia 21 marca 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminyKomarówka Podlaska - Etap II (plan miejscowy, 2024-04-19) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=2427
- Uchwała nr XVII/135/2020 Rady Gminy Komarówka Podlaska z dnia 27 października 2020 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  Gminy Komarówka Podlaska – ETAP I (plan miejscowy, 2020-11-20) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2020&book=0&position=5627
- Uchwała nr III/13/2014 Rady Gminy Komarówka Podlaska z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Komarówka Podlaska (plan miejscowy, 2015-02-17) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2015&book=0&position=607
- Uchwała nr VIII/114/2012 Rady Gminy Komarówka Podlaska z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Komarówka Podlaska w zakresie lokalizacji ropociągu oraz jego strefy bezpieczeństwa (plan miejscowy, 2013-01-16) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=119

Stan na: 2026-08-10

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Komarówka Podlaska ma plan ogólny?**
W gminie Komarówka Podlaska planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Komarówka Podlaska?**
W gminie Komarówka Podlaska nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Komarówka Podlaska?**
W gminie Komarówka Podlaska w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Komarówka Podlaska?**
W gminie Komarówka Podlaska w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 19 spraw budowlanych, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Komarówka Podlaska?**
W gminie Komarówka Podlaska mediana EP ze świadectw energetycznych to 171 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Komarówka Podlaska?**
W gminie Komarówka Podlaska w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2024-04-19.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
