# Gmina Ulan-Majorat — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 57 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/lubelskie/radzynski/ulan-majorat
Obszar nadrzędny: Powiat radzyński — https://landeva.pl/powiat/lubelskie/radzynski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Ulan-Majorat planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.

- Plany miejscowe: 4 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 18,6 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W gminie Ulan-Majorat mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 57 świadectw).

- Mediana EP: 104 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 57 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Ulan-Majorat w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 49 spraw budowlanych, w tym 26 spraw o dom jednorodzinny — o 25,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 26 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 49 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 49 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Ulan-Majorat dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 5 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 12 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ulan-Majorat
- Inwestycje: 5 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 7 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 6,9 mln zł — z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ulan-Majorat

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego: 10 projektów, w tym 6 w całości w gminie Ulan-Majorat: 6,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Ulan-Majorat ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 50 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 50,2 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -9,5 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,1 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 75 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ulan-Majorat zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,4% powierzchni gminy, a 17,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 16,4 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 17,3 % — 19 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 110 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Ulan-Majorat uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 55 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 58,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,7%
- Zdających: 55 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 64,6 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 52,1 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 56,3 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Ulan-Majorat podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 186 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (212 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 561 tys. zł przy dochodach 51,7 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 186 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 212 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 9,8 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,9%
- Podatek od środków transportowych: 82 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 30 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 51,7 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 51,2 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 561 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 1,3 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Ulan-Majorat najlepsza pozycja to 1056. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (18,6 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 368 — z 2 451 gmin w kraju · 196. z 211 gmin w województwie · 6. z 7 gmin w powiecie — −9,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 961 — z 2 479 gmin w kraju · 144. z 213 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 056 — z 2 301 gmin w kraju · 113. z 181 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 18,6 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Ulan-Majorat w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.

- Akty planistyczne: 4 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXIV/163/26 Rady Gminy Ulan-Majorat z dnia 4 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu produkcyjnego nr 1 we wsi Gąsiory w gminie Ulan-Majorat (plan miejscowy, 2026-08-31) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4140
- Uchwała nr II/7/24 Rady Gminy Ulan-Majorat z dnia 17 maja 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ulan-Majorat dla miejscowości Wierzchowiny (plan miejscowy, 2024-06-07) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=3170
- Uchwała nr LXXIV/365/24 Rady Gminy Ulan-Majorat z dnia 3 kwietnia 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ulan-Majorat (plan miejscowy, 2024-04-22) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=2455
- Uchwała nr LXV/312/23 Rady Gminy Ulan-Majorat z dnia 3 sierpnia 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki ewidencyjnej nr 274/1 we wsi Stok, w gminie Ulan-Majorat. (plan miejscowy, 2023-08-25) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=5108

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Ulan-Majorat ma plan ogólny?**
W gminie Ulan-Majorat planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ulan-Majorat?**
W gminie Ulan-Majorat nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ulan-Majorat?**
W gminie Ulan-Majorat w roku 2025 oddano do użytku 1,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Ulan-Majorat?**
W gminie Ulan-Majorat w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 49 spraw budowlanych, w tym 26 spraw o dom jednorodzinny — o 25,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ulan-Majorat?**
W gminie Ulan-Majorat mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 57 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ulan-Majorat?**
W gminie Ulan-Majorat w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
