# Gmina Urszulin — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/lubelskie/wlodawski/urszulin
Obszar nadrzędny: Powiat włodawski — https://landeva.pl/powiat/lubelskie/wlodawski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Urszulin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.

- Plany miejscowe: 4 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0,9 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Urszulin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat włodawski) to 52 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 22 a 94 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 52 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat włodawski)
- Typowy przedział cen od: 22 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat włodawski)
- Typowy przedział cen do: 94 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat włodawski)
- Transakcje: 10 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat włodawski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Urszulin mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 94 świadectw).

- Mediana EP: 69 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 94 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Urszulin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 38 spraw budowlanych, w tym 21 spraw o dom jednorodzinny — o 27,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 21 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 38 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 38 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Urszulin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 11 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 12 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Urszulin
- Inwestycje: 11 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 1 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 9,4 mln zł — z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Urszulin

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego: 7 projektów, w tym 4 w całości w gminie Urszulin: 4,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 3 projekty, w tym 2 w całości w gminie Urszulin: 5,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Urszulin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 23 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 23,3 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -2 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 4,2 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 80 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Urszulin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,4% powierzchni gminy, a 42,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 6,4 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 42,7 % — 73 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 171 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Urszulin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 42 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 57,9 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
- Zdających: 42 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 66 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 49,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 68,2 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Urszulin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 673 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (387 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 82 tys. zł przy dochodach 41,3 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 673 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 387 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 25,4 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,0%
- Podatek od środków transportowych: 6 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 41,3 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 41,3 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 82 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 4,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Urszulin najlepsza pozycja to 428. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 272 — z 2 451 gmin w kraju · 68. z 211 gmin w województwie · 2. z 8 gmin w powiecie — −2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 428 — z 2 479 gmin w kraju · 16. z 213 gmin w województwie · 1. z 8 gmin w powiecie — 4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 933 — z 2 301 gmin w kraju · 154. z 181 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 0,9 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Urszulin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-31.

- Akty planistyczne: 1 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXVII/205/2026 Rady Gminy Urszulin z dnia 10 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Urszulin (plan ogólny gminy, 2026-08-31) — https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4142

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Urszulin ma plan ogólny?**
W gminie Urszulin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Urszulin?**
W gminie Urszulin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat włodawski) to 52 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 22 a 94 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Urszulin?**
W gminie Urszulin w roku 2025 oddano do użytku 4,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Urszulin?**
W gminie Urszulin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 38 spraw budowlanych, w tym 21 spraw o dom jednorodzinny — o 27,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Urszulin?**
W gminie Urszulin mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 94 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Urszulin?**
W gminie Urszulin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-31.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
