# Gmina Gubin — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/lubuskie/krosnienski/gubin-gmina
Obszar nadrzędny: Powiat krośnieński — https://landeva.pl/powiat/lubuskie/krosnienski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Gubin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Gubin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krośnieński) to 87 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 175 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 87 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
- Typowy przedział cen od: 55 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
- Typowy przedział cen do: 175 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
- Transakcje: 17 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Gubin mediana EP ze świadectw energetycznych to 143 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 849 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

- Mediana EP: 143 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 849 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Gubin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 40 spraw o dom jednorodzinny — o 7,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 40 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 51 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 51 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Gubin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.

- Projekty unijne 2021–2027: 8 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Gubin
- Inwestycje: 2 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 6 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Lubuskiego: 8 projektów

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Gubin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 19 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 18,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -4,3 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,2 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 105 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Gubin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,4% powierzchni gminy, a 66,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 4,4 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 66,3 % — 254 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 383 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Gubin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 51 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 53,8 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 53,8%
- Zdających: 51 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 63,7 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 43,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 61,6 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 3 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Gubin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 955 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 8,6 mln zł przy dochodach 60,1 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 955 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 955 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 28,4 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29,4%
- Podatek od środków transportowych: 30 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 60,1 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 51,5 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 8,6 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 9,7 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Gubin najlepsza pozycja to 722. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 800 — z 2 451 gmin w kraju · 62. z 79 gmin w województwie · 6. z 7 gmin w powiecie — −4,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 722 — z 2 479 gmin w kraju · 21. z 82 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Gubin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-26.

- Akty planistyczne: 1 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXVI/159/2026 Rady Gminy Gubin z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Gubin (plan ogólny gminy, 2026-08-26) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1870

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Gubin ma plan ogólny?**
W gminie Gubin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Gubin?**
W gminie Gubin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krośnieński) to 87 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 175 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Gubin?**
W gminie Gubin w roku 2025 oddano do użytku 3,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Gubin?**
W gminie Gubin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 40 spraw o dom jednorodzinny — o 7,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Gubin?**
W gminie Gubin mediana EP ze świadectw energetycznych to 143 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 849 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Gubin?**
W gminie Gubin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-26.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
