# Gmina Sława — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 37. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/lubuskie/wschowski/slawa
Obszar nadrzędny: Powiat wschowski — https://landeva.pl/powiat/lubuskie/wschowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Sława plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 37.

- Plany miejscowe: 37 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Sława mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wschowski) to 125 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 99 a 148 zł/m² (26 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 125 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wschowski)
- Typowy przedział cen od: 99 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wschowski)
- Typowy przedział cen do: 148 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wschowski)
- Transakcje: 26 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wschowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Sława mediana EP ze świadectw energetycznych to 121 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 504 świadectw).

- Mediana EP: 121 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 504 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Sława w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 116 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 79,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 77 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 116 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 111 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Sława dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 7 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 27 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sława
- Inwestycje: 7 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 20 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 44,6 mln zł — z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Sława

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Lubuskiego: 27 projektów, w tym 4 w całości w gminie Sława: 44,6 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Sława ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 38 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 37,7 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -0,7 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,4 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 116 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Sława ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,1% powierzchni gminy, a 67,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 3,1 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 67 % — 219 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 327 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Sława uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 141 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 54 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,0%
- Zdających: 141 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 60,8 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 47,2 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 63,5 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 5 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Sława podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 963 zł na mieszkańca. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,8 mln zł przy dochodach 110,0 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 963 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 30 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024
- Podatek od środków transportowych: 72 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024
- Dochody budżetu: 110 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 106,2 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 3,8 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2,4 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Sława najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 949 — z 2 451 gmin w kraju · 29. z 79 gmin w województwie · 1. z 3 gmin w powiecie — −0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 655 — z 2 479 gmin w kraju · 20. z 82 gmin w województwie · 1. z 3 gmin w powiecie — 3,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 — z 2 301 gmin w kraju · 1. z 81 gmin w województwie · 1. z 3 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Sława w dziennikach urzędowych ogłoszono 25 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

- Akty planistyczne: 25 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXX/267/26 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie przyjęcia planu ogólnego Gminy Sława (plan ogólny gminy, 2026-08-31) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1950
- Uchwała nr XXV/211/26 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 30 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obrębie miasta Sława (plan miejscowy, 2026-05-05) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1086
- Uchwała nr LXVIII/485/24 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 27 marca 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obrębach Gminy Sława (plan miejscowy, 2024-03-28) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=984
- Uchwała nr XLV/338/22 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obrębach Gminy Sława (plan miejscowy, 2022-08-08) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=1571
- Uchwała nr XL/306/22 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 24 lutego 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obrębach Gminy Sława (plan miejscowy, 2022-03-01) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=441
- Uchwała nr XXXIV/262/21 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 26 sierpnia 2021 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części działki 262/23 położonej w obrębie miasta Sława. (plan miejscowy, 2021-08-31) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=1777
- Uchwała nr XXX/227/21 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obrębie Lubiatów gmina Sława (plan miejscowy, 2021-03-23) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=699
- Uchwała nr XIV/130/19 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 29 października 2019 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obrębie miasta Sława (plan miejscowy, 2019-11-04) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2019&book=0&position=2895
- Uchwała nr XLVI/282/18 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 28 lutego 2018 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obrębie miasta Sława (plan miejscowy, 2018-03-01) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2018&book=0&position=514
- Uchwała nr XXXVII/229/17 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obrębie Radzyń gmina Sława (plan miejscowy, 2017-06-19) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=1410

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Sława ma plan ogólny?**
W gminie Sława plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 37.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sława?**
W gminie Sława mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wschowski) to 125 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 99 a 148 zł/m² (26 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sława?**
W gminie Sława w roku 2025 oddano do użytku 3,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Sława?**
W gminie Sława w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 116 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 79,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sława?**
W gminie Sława mediana EP ze świadectw energetycznych to 121 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 504 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sława?**
W gminie Sława w dziennikach urzędowych ogłoszono 25 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
