# Gmina Żary — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-12.

Stan na: 2026-10-12 · Adres: https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/zary-gmina
Obszar nadrzędny: Powiat żarski — https://landeva.pl/powiat/lubuskie/zarski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Żary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 26.

- Plany miejscowe: 26 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 4 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Energia budynków

W gminie Żary mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

- Mediana EP: 120 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 2 588 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Żary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 84 sprawy budowlane, w tym 58 spraw o dom jednorodzinny — o 5,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 58 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 84 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 81 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Żary dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 3 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 17 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Żary
- Inwestycje: 3 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 10 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 4 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 1,4 mln zł — z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Żary

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Lubuskiego: 13 projektów, w tym 3 w całości w gminie Żary: 1,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 4 projekty

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Żary ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +3,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 42 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 42,4 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 3,6 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,6 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 111 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Żary ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,4% powierzchni gminy, a 55,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 7,4 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 55,4 % — 164 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 296 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Żary uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 88 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 60,7 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,7%
- Zdających: 88 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 66,5 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 54,8 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 77,2 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 7 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Żary podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 204 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (849 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,5 mln zł przy dochodach 103,3 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 204 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 849 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 31,7 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,3%
- Podatek od środków transportowych: 50 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 103,3 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 101,7 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1,5 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 17,7 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Żary najlepsza pozycja to 420. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (3,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 420 — z 2 451 gmin w kraju · 16. z 79 gmin w województwie · 2. z 9 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 572 — z 2 479 gmin w kraju · 18. z 82 gmin w województwie · 2. z 10 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 587 — z 2 301 gmin w kraju · 47. z 81 gmin w województwie · 7. z 10 gmin w powiecie — 4,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Żary w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.

- Akty planistyczne: 21 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXVIII/230/26 Rady Gminy Żary z dnia 13 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Żary (plan ogólny gminy, 2026-08-19) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1819
- Uchwała nr VII/67/24 Rady Gminy Żary z dnia 28 listopada 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie Zespołu Szkół w Grabiku. (plan miejscowy, 2024-12-17) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=3049
- Uchwała nr IV/37/24 Rady Gminy Żary z dnia 29 sierpnia 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w obrębach ewidencyjnych Bogumiłów i Drozdów (plan miejscowy, 2024-09-04) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=2084
- Uchwała nr II/16/24 Rady Gminy Żary z dnia 28 maja 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w obrębie ewidencyjnym Sieniawa Żarska na południe od drogi krajowej nr 12 (plan miejscowy, 2024-06-10) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=1590
- Uchwała nr XLIV/426/22 Rady Gminy Żary z dnia 29 listopada 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w centralnej części obrębu ewidencyjnego Olbrachtów (plan miejscowy, 2022-12-06) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=2525
- Uchwała nr XLII/411/22 Rady Gminy Żary z dnia 29 września 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Sieniawa Żarska (plan miejscowy, 2022-10-11) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=1981
- Uchwała nr XLII/410/22 Rady Gminy Żary z dnia 29 września 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wschodniej części obrębu ewidencyjnego Mirostowice Dolne (plan miejscowy, 2022-10-11) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=1980
- Uchwała nr XXXIX/384/22 Rady Gminy Żary z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Sieniawa Żarska (plan miejscowy, 2022-05-13) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=1092
- Uchwała nr XXVII/289/21 Rady Gminy Żary z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w zachodniej części obrębu ewidencyjnego Grabik (plan miejscowy, 2021-06-18) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=1361
- Uchwała nr XVII/197/20 Rady Gminy Żary z dnia 14 maja 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsi Grabik (plan miejscowy, 2020-05-18) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2020&book=0&position=1365

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Żary ma plan ogólny?**
W gminie Żary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 26.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Żary?**
W gminie Żary nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Żary?**
W gminie Żary w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Żary?**
W gminie Żary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 84 sprawy budowlane, w tym 58 spraw o dom jednorodzinny — o 5,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Żary?**
W gminie Żary mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Żary?**
W gminie Żary w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
