# Miasto Żary — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-12.

Stan na: 2026-10-12 · Adres: https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/zary-miasto
Obszar nadrzędny: Powiat żarski — https://landeva.pl/powiat/lubuskie/zarski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W mieście Żary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.

- Plany miejscowe: 14 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 27,3 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Energia budynków

W mieście Żary mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

- Mediana EP: 120 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 2 588 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W mieście Żary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 125 spraw budowlanych, w tym 40 spraw o dom jednorodzinny — o 8,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 40 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 125 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 125 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W mieście Żary dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 31 projektów, w tym 16 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 31 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Żary
- Inwestycje: 16 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 11 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 4 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 89,2 mln zł — z 20 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Żary

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Lubuskiego: 22 projekty, w tym 13 w całości w mieście Żary: 37,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 4 projekty, w tym 3 w całości w mieście Żary: 974 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 4 projekty, w tym 3 w całości w mieście Żary: 38,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Żary: 11,5 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W mieście Żary ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 021 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 1 021,3 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -4,9 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 147 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Żary ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,7% powierzchni gminy, a 16,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 9,7 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 16,1 % — 5 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 31 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W mieście Żary uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 342 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 59,9 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,7%
- Zdających: 342 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 65,4 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 54,4 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 75,1 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 9 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W mieście Żary podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 338 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (849 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 14,3 mln zł przy dochodach 267,7 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 338 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 849 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 31,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,3%
- Podatek od środków transportowych: 56 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 267,7 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 253,4 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 14,3 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 19,4 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W mieście Żary najlepsza pozycja to 926. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (27,3 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 931 — z 2 451 gmin w kraju · 67. z 79 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — −4,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 680 — z 2 479 gmin w kraju · 51. z 82 gmin w województwie · 5. z 10 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 926 — z 2 301 gmin w kraju · 8. z 81 gmin w województwie · 3. z 10 gmin w powiecie — 27,3 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W mieście Żary w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.

- Akty planistyczne: 12 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXXIII/77/26 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Żary. (plan ogólny gminy, 2026-08-28) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1915
- Uchwała nr XXXIII/76/26 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów części ul. Podchorążych i ul. Parkowej w Żarach. (plan miejscowy, 2026-08-28) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1914
- Uchwała nr LVII/83/23 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 26 października 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów części północnej ul. Żagańskiej (ul. Kukułcza, ul. Strusia) w Żarach (plan miejscowy, 2023-11-07) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=2661
- Uchwała nr XXVI/13/21 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - terenów Centrum miasta w Żarach (plan miejscowy, 2021-03-04) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=589
- Uchwała nr IV/17/19 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 31 stycznia 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ul. Gospodarczej i drogi krajowej DK 27 w Żarach. (plan miejscowy, 2019-02-06) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2019&book=0&position=364
- Uchwała nr II/6/18 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 30 listopada 2018 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego byłego lotniska w Żarach. (plan miejscowy, 2018-12-04) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2018&book=0&position=2761
- Uchwała nr XXXIX/18/18 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 28 lutego 2018 r. w sprawie uchwalenia III zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – terenów centrum miasta w Żarach. (plan miejscowy, 2018-03-02) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2018&book=0&position=537
- Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IB-I.4131.1.2017.PGOL Wojewody Lubuskiego z dnia 27 grudnia 2017 r. w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały nr XXXV/140/17 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 27 października 2017 r. w sprawie uchwalenia II zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - terenów Centrum miasta w Żarach. (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy, 2018-02-13) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2018&book=0&position=404
- Uchwała nr XXXV/140/17 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 27 października 2017 r. w sprawie uchwalenia II zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – terenów Centrum miasta w Żarach (plan miejscowy, 2017-11-06) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=2274
- Uchwała nr XXIX/53/17 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 31 marca 2017 r. w sprawie uchwalenia I zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – terenów centrum miasta w Żarach. (plan miejscowy, 2017-04-10) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=928

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy miasto Żary ma plan ogólny?**
W mieście Żary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.

**Ile kosztuje działka budowlana w mieście Żary?**
W mieście Żary nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Żary?**
W mieście Żary w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w mieście Żary?**
W mieście Żary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 125 spraw budowlanych, w tym 40 spraw o dom jednorodzinny — o 8,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Żary?**
W mieście Żary mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Żary?**
W mieście Żary w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
