# Gmina Babice — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 241 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/chrzanowski/babice
Obszar nadrzędny: Powiat chrzanowski — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/chrzanowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Babice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12.

- Plany miejscowe: 12 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 3,7 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W gminie Babice mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 241 świadectw).

- Mediana EP: 88 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 241 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Babice na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 246,9 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 191 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 55,9 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Babice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 36 spraw budowlanych, w tym 33 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 33 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 36 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 36 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Babice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 18 projektów, w tym 11 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 18 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Babice
- Inwestycje: 11 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 7 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 39,2 mln zł — z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Babice

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 16 projektów, w tym 8 w całości w gminie Babice: 39,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Babice ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 165 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 165,1 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 2,5 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 112 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Babice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,8% powierzchni gminy, a 37,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 14,8 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 37 % — 20 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 54 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Babice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 84 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 56 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,6%
- Zdających: 84 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 63,8 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 48,2 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 72,2 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 5 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Babice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 533 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (902 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 5,0 mln zł przy dochodach 101,1 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 533 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 902 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 16 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,4%
- Podatek od środków transportowych: 27 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 101,1 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 96,1 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 5 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 4,3 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Babice najlepsza pozycja to 522. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 522 — z 2 451 gmin w kraju · 34. z 181 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 2,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 807 — z 2 479 gmin w kraju · 104. z 183 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — 3,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 608 — z 2 301 gmin w kraju · 127. z 148 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — 3,7 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Babice w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-15.

- Akty planistyczne: 11 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XXIX/210/2026 Rady Gminy Babice z dnia 27 maja 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rozbudowy cmentarzy położonych w miejscowościach Babice i Zagórze (plan miejscowy, 2026-06-15) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3407
- Uchwała Nr XXIX/211/2026 Rady Gminy Babice z dnia 27 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Zagórze, Babice, Wygiełzów, Olszyny, Rozkochów (plan miejscowy, 2026-06-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3336
- Uchwała Nr XXIX/212/2026 Rady Gminy Babice z dnia 27 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Zagórze w rejonie ul. Żelatowej (plan miejscowy, 2026-06-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3337
- Uchwała Nr X/71/2024 Rady Gminy Babice z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rozbudowy cmentarzy położonych w miejscowościach Babice i Zagórze (plan miejscowy, 2024-12-05) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=7831
- Uchwała Nr LXXIII/581/2024 Rady Gminy Babice z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Mętków w rejonie ul. Wilczak (plan miejscowy, 2024-03-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=1807
- Uchwała Nr LXXI/562/2023 Rady Gminy Babice z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Babice i Olszyny (plan miejscowy, 2024-01-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=148
- Uchwała Nr II/12/2018 Rady Gminy Babice z dnia 29 listopada 2018 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Babice i Olszyny (plan miejscowy, 2018-12-07) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2018&book=0&position=8228
- Uchwała Nr XXXIX/299/2017 Rady Gminy Babice z dnia 27 października 2017 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Babice i Olszyny (plan miejscowy, 2017-11-24) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=7672
- Uchwała Nr XXXIII/244/2017 Rady Gminy Babice z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie „Podzamcze”  w Babicach (plan miejscowy, 2017-06-21) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=4119
- Uchwała nr XLIV/312/2013 Rady Gminy Babice z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rozbudowy cmentarza komunalnego w Mętkowie (plan miejscowy, 2014-02-04) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2014&book=0&position=614

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Babice ma plan ogólny?**
W gminie Babice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Babice?**
W gminie Babice nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Babice?**
W gminie Babice w roku 2025 oddano do użytku 3,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Babice?**
W gminie Babice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 36 spraw budowlanych, w tym 33 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Babice?**
W gminie Babice mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 241 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Babice?**
W gminie Babice na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Babice?**
W gminie Babice w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-15.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
