# Gmina Gorlice — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/gorlice-gmina
Obszar nadrzędny: Powiat gorlicki — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/gorlicki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Gorlice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

- Plany miejscowe: 1 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 96,9 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W gminie Gorlice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

- Mediana EP: 91 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 871 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Gorlice na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 24,1 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 11 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 13,1 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Gorlice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 154 sprawy budowlane, w tym 113 spraw o dom jednorodzinny — o 36,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 113 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 154 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 154 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Gorlice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 6 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 10 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Gorlice
- Inwestycje: 6 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 4 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 5,4 mln zł — z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Gorlice

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Gorlice: 5,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Gorlice: 390 tys. zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Gorlice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 164 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 163,6 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -1,4 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,2 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 98 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Gorlice zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 21,0% powierzchni gminy, a 13,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 21 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 13,3 % — 14 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 105 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Gorlice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 186 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 61,6 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,0%
- Zdających: 186 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 69,1 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 54,1 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 72,1 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 9 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Gorlice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 260 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (235 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,7 mln zł przy dochodach 136,4 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 260 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 235 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 12,1 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,1%
- Podatek od środków transportowych: 26 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 136,4 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 133,7 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 2,7 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 8,7 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Gorlice najlepsza pozycja to 480. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (96,9 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 092 — z 2 451 gmin w kraju · 98. z 181 gmin w województwie · 5. z 10 gmin w powiecie — −1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 732 — z 2 479 gmin w kraju · 92. z 183 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — 3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 480 — z 2 301 gmin w kraju · 80. z 148 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 96,9 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Gorlice w dziennikach urzędowych ogłoszono 101 aktów planistycznych, ostatni 2026-02-11.

- Akty planistyczne: 101 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XIX/146/26 Rady Gminy Gorlice z dnia 28 stycznia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gorlice dla obszaru położonego w miejscowości Klęczany (plan miejscowy, 2026-02-11) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=824
- Uchwała Nr VIII/60/24 Rady Gminy Gorlice z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gorlice (plan miejscowy, 2024-12-30) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=8779
- Uchwała Nr XLVIII/428/22 Rady Gminy Gorlice z dnia 28 września 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gorlice – wieś Kobylanka (plan miejscowy, 2022-10-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=6654
- Uchwała Nr XLVIII/429/22 Rady Gminy Gorlice z dnia 28 września 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gorlice dla obszaru położonego we wsi Ropica Polska (plan miejscowy, 2022-10-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=6655
- Uchwała Nr XLVIII/426/22 Rady Gminy Gorlice z dnia 28 września 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gorlice – wieś Klęczany (plan miejscowy, 2022-10-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=6652
- Uchwała Nr XLVIII/427/22 Rady Gminy Gorlice z dnia 28 września 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gorlice II – wieś Kobylanka (plany A, B, C) (plan miejscowy, 2022-10-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=6653
- Uchwała Nr XLVIII/423/22 Rady Gminy Gorlice z dnia 28 września 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gorlice II – wieś Bielanka (plan miejscowy, 2022-10-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=6649
- Uchwała Nr XLVIII/425/22 Rady Gminy Gorlice z dnia 28 września 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gorlice – wieś Dominikowice (plan miejscowy, 2022-10-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=6651
- Uchwała Nr XLVIII/424/22 Rady Gminy Gorlice z dnia 28 września 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gorlice – wieś Dominikowice (plan miejscowy, 2022-10-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=6650
- Uchwała Nr XLVIII/430/22 Rady Gminy Gorlice z dnia 28 września 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gorlice – wieś Stróżówka (plan miejscowy, 2022-10-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=6656

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Gorlice ma plan ogólny?**
W gminie Gorlice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Gorlice?**
W gminie Gorlice nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Gorlice?**
W gminie Gorlice w roku 2025 oddano do użytku 3,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Gorlice?**
W gminie Gorlice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 154 sprawy budowlane, w tym 113 spraw o dom jednorodzinny — o 36,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Gorlice?**
W gminie Gorlice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Gorlice?**
W gminie Gorlice na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Gorlice?**
W gminie Gorlice w dziennikach urzędowych ogłoszono 101 aktów planistycznych, ostatni 2026-02-11.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
