# Miasto Gorlice — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/gorlice-miasto
Obszar nadrzędny: Powiat gorlicki — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/gorlicki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W mieście Gorlice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100,1 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W mieście Gorlice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

- Mediana EP: 91 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 871 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W mieście Gorlice na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 24,1 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 11 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 13,1 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W mieście Gorlice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 81 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 21,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 36 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 81 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 81 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W mieście Gorlice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 38 projektów, w tym 22 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 38 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Gorlice
- Inwestycje: 22 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 16 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 46,2 mln zł — z 23 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Gorlice

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 28 projektów, w tym 19 w całości w mieście Gorlice: 30,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 4 projekty, w tym 4 w całości w mieście Gorlice: 15,9 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 4 projekty
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W mieście Gorlice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 055 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 1 055 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -4,9 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,4 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 116 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Gorlice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,3% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 14,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 0 % — 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 21 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W mieście Gorlice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 227 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 62,7 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,0%
- Zdających: 227 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 65,4 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 60 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 73,9 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 5 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W mieście Gorlice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 101 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (235 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 10,4 mln zł przy dochodach 190,8 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 101 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 235 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 22,7 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,1%
- Podatek od środków transportowych: 20 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 190,8 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 201,2 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -10,4 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 3,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W mieście Gorlice najlepsza pozycja to 1731. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 924 — z 2 451 gmin w kraju · 167. z 181 gmin w województwie · 8. z 10 gmin w powiecie — −4,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 731 — z 2 479 gmin w kraju · 162. z 183 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — 1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W mieście Gorlice w dziennikach urzędowych ogłoszono 207 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-22.

- Akty planistyczne: 207 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr 303/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Miasto Gorlice – Plan Nr 4” przy ul. Zagórzańskiej w Gorlicach (plan miejscowy, 2026-05-22) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2915
- Uchwała Nr 301/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego„Miasto Gorlice – Plan Nr 4” dla obszaru położonego w rejonie ul. Robotniczej w Gorlicach (plan miejscowy, 2026-05-22) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2913
- Uchwała Nr 302/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Miasto Gorlice – Plan Nr 4” w rejonie ul. Stróżowskiej w Gorlicach (plan miejscowy, 2026-05-22) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2914
- Uchwała Nr 298/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Miasto Gorlice – Plan Nr 2”dla obszaru położonego przy ul. Ariańskiej w Gorlicach (plan miejscowy, 2026-05-22) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2910
- Uchwała Nr 299/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Miasto Gorlice – Plan Nr 4” (plan miejscowy, 2026-05-22) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2911
- Uchwała Nr 297/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Miasto Gorlice - Plan Nr 4” w zakresie działki nr 3139 przy ul. Józefa Kapuścińskiego w Gorlicach (plan miejscowy, 2026-05-22) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2909
- Uchwała Nr 300/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego„Miasto Gorlice – Plan Nr 3” dla obszaru położonego pomiędzy ul. Krakowską a ul. Błażeja i Stanisława Wrońskich w Gorlicach (plan miejscowy, 2026-05-22) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2912
- Uchwała Nr 256/XXII/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 19 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego„Miasto Gorlice – Plan Nr 2” dla obszaru położonego w rejonie ul. Władysława Łokietka w Gorlicach (plan miejscowy, 2026-02-26) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=996
- Uchwała Nr 257/XXII/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 19 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego„Miasto Gorlice – Plan Nr 2” dla obszarów położonych przy ul. Pięknej oraz przy ul. Węgierskiej w Gorlicach (plan miejscowy, 2026-02-26) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=997
- Uchwała Nr 258/XXII/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 19 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego„Miasto Gorlice – Plan Nr 4” (plan miejscowy, 2026-02-26) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=998

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy miasto Gorlice ma plan ogólny?**
W mieście Gorlice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w mieście Gorlice?**
W mieście Gorlice nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Gorlice?**
W mieście Gorlice w roku 2025 oddano do użytku 1,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w mieście Gorlice?**
W mieście Gorlice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 81 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 21,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Gorlice?**
W mieście Gorlice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Gorlice?**
W mieście Gorlice na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Gorlice?**
W mieście Gorlice w dziennikach urzędowych ogłoszono 207 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-22.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
