# Gmina Uście Gorlickie — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 190 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/uscie-gorlickie
Obszar nadrzędny: Powiat gorlicki — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/gorlicki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Uście Gorlickie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 33.

- Plany miejscowe: 33 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 48,7 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W gminie Uście Gorlickie mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 190 świadectw).

- Mediana EP: 69 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 190 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Uście Gorlickie na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 24,1 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 11 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 13,1 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Uście Gorlickie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 115 spraw budowlanych, w tym 78 spraw o dom jednorodzinny — o 5,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 78 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 115 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 115 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Uście Gorlickie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 9 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 12 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Uście Gorlickie
- Inwestycje: 9 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 3 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 8,8 mln zł — z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Uście Gorlickie

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Uście Gorlickie: 8,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 2 projekty

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Uście Gorlickie ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 23 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 23,1 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -9,6 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,9 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 113 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Uście Gorlickie ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,3% powierzchni gminy, a 58,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 6,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 58,2 % — 167 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 287 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Uście Gorlickie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 89 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 59,3 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,0%
- Zdających: 89 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 65,6 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 52,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 66,6 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 7 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Uście Gorlickie podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 575 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (235 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,4 mln zł przy dochodach 81,0 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 575 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 235 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 20,7 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,1%
- Podatek od środków transportowych: 32 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 81 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 82,4 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -1,4 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Uście Gorlickie najlepsza pozycja to 501. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 370 — z 2 451 gmin w kraju · 178. z 181 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — −9,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 501 — z 2 479 gmin w kraju · 57. z 183 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 3,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 725 — z 2 301 gmin w kraju · 98. z 148 gmin w województwie · 8. z 9 gmin w powiecie — 48,7 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Uście Gorlickie w dziennikach urzędowych ogłoszono 35 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.

- Akty planistyczne: 35 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XXVI/261/26 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 30 września 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany części tekstowej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Uście Gorlickie we wsi Uście Gorlickie. (plan miejscowy, 2026-10-02) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5517
- Uchwała Nr XXII/234/26 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 29 maja 2026 r. uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie we wsi Wysowa-Zdrój. (plan miejscowy, 2026-06-17) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3428
- Wyrok Nr Sygn. akt II SA/Kr 638/25 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 września 2025 r. w sprawie ze skargi Wojewody Małopolskiego na uchwałę nr XXXV/394/22 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 16 września 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie – w obrębie złoża kruszywa naturalnego „Hańczowa 2” (wyrok — plan miejscowy, 2026-04-17) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2285
- Uchwała Nr XIV/161/25 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 26 września 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie. (plan miejscowy, 2025-10-20) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=5938
- Uchwała Nr XIV/160/25 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 26 września 2025 r. uchwalenia zmiany części tekstowej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Uście Gorlickie (plan miejscowy, 2025-10-20) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=5937
- Uchwała Nr VII/65/24 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 29 listopada 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie II” w Gminie Uście Gorlickie (plan miejscowy, 2024-12-13) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=8318
- Uchwała Nr V/46/24 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 27 września 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie we wsi Hańczowa. (plan miejscowy, 2024-11-06) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=6852
- Uchwała Nr V/47/24 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 27 września 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie. (plan miejscowy, 2024-10-16) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=6426
- Uchwała Nr II/13/24 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 3 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie VI” w Gminie Uście Gorlickie - we wsi Brunary. (plan miejscowy, 2024-06-05) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=3863
- Uchwała Nr XLII/483/23 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 30 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie – w miejscowości Wysowa-Zdrój. (plan miejscowy, 2023-07-13) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=4932

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Uście Gorlickie ma plan ogólny?**
W gminie Uście Gorlickie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 33.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Uście Gorlickie?**
W gminie Uście Gorlickie nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Uście Gorlickie?**
W gminie Uście Gorlickie w roku 2025 oddano do użytku 3,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Uście Gorlickie?**
W gminie Uście Gorlickie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 115 spraw budowlanych, w tym 78 spraw o dom jednorodzinny — o 5,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Uście Gorlickie?**
W gminie Uście Gorlickie mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 190 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Uście Gorlickie?**
W gminie Uście Gorlickie na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Uście Gorlickie?**
W gminie Uście Gorlickie w dziennikach urzędowych ogłoszono 35 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
