# Gmina Świątniki Górne — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 308 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/krakowski/swiatniki-gorne
Obszar nadrzędny: Powiat krakowski — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/krakowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Świątniki Górne planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

- Plany miejscowe: 1 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Świątniki Górne mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krakowski) to 200 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 120 a 385 zł/m² (206 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 200 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
- Typowy przedział cen od: 120 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
- Typowy przedział cen do: 385 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
- Transakcje: 206 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Świątniki Górne mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 308 świadectw).

- Mediana EP: 83 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 308 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Świątniki Górne na przyłączenie do sieci czeka 373 MW nowych źródeł — to 22. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 372,8 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 146,4 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 226,5 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Świątniki Górne w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 75 spraw budowlanych, w tym 63 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 63 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 75 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 75 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Świątniki Górne dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 22 projekty, w tym 9 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 22 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Świątniki Górne
- Inwestycje: 9 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 13 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 18,2 mln zł — z 13 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Świątniki Górne

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 20 projektów, w tym 12 w całości w gminie Świątniki Górne: 17,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Świątniki Górne: 334 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Świątniki Górne ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +3,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 549 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 548,6 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 3,4 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,7 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 163 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Świątniki Górne zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 35,0% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 35 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 0 % — 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 20 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Świątniki Górne uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 70,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 116 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 70,8 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 68,5%
- Zdających: 116 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 73,9 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 67,7 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 79,9 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 5 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Świątniki Górne podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 337 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (443 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,9 mln zł przy dochodach 112,4 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 337 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 443 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 7,8 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 11,1%
- Podatek od środków transportowych: 6 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 112,4 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 114,3 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -1,9 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: -2 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Świątniki Górne najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 438 — z 2 451 gmin w kraju · 23. z 181 gmin w województwie · 10. z 17 gmin w powiecie — 3,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 535 — z 2 479 gmin w kraju · 63. z 183 gmin w województwie · 8. z 17 gmin w powiecie — 3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 — z 2 301 gmin w kraju · 1. z 148 gmin w województwie · 1. z 15 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Świątniki Górne w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2021-12-22.

- Akty planistyczne: 5 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XXXVIII/347/2021 Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych z dnia 29 listopada 2021 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr VII/66/2015 Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych z dnia 26 maja 2015 r. w sprawie  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Świątniki Górne (plan miejscowy, 2021-12-22) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=7961
- Uchwała Nr XXXIX/363/2021 Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXVIII/347/2021 z 29 listopada 2021 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr VII/66/2015 Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych z dnia 26 maja 2015 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i  gminy Świątniki Górne (plan miejscowy, 2021-12-22) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=7963
- Uchwała Nr VII/66/2015 Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych z dnia 26 maja 2015 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Świątniki Górne (plan miejscowy, 2015-06-17) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2015&book=0&position=3695
- Wyrok Nr II SA/Kr 7/14 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 19 marca 2014 r. w sprawie ze skargi Wojewody Małopolskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych z dnia 7 sierpnia 2007 r., Nr XI/86/2007 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Świątniki Górne (wyrok — plan miejscowy, 2015-04-28) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2015&book=0&position=2580
- Wyrok Nr II SA/Kr 7/14 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 19 marca 2014 r. w sprawie ze skargi Wojewody Małopolskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych z dnia 7 sierpnia 2007 r., Nr: XI/86/2007 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Świątniki Górne (wyrok — plan miejscowy, 2015-04-14) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2015&book=0&position=2287

Stan na: 2026-08-11

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Świątniki Górne ma plan ogólny?**
W gminie Świątniki Górne planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Świątniki Górne?**
W gminie Świątniki Górne mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krakowski) to 200 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 120 a 385 zł/m² (206 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Świątniki Górne?**
W gminie Świątniki Górne w roku 2025 oddano do użytku 3,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Świątniki Górne?**
W gminie Świątniki Górne w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 75 spraw budowlanych, w tym 63 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Świątniki Górne?**
W gminie Świątniki Górne mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 308 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Świątniki Górne?**
W gminie Świątniki Górne na przyłączenie do sieci czeka 373 MW nowych źródeł — to 22. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Świątniki Górne?**
W gminie Świątniki Górne w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2021-12-22.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
