# Gmina Myślenice — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 011 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/myslenicki/myslenice
Obszar nadrzędny: Powiat myślenicki — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/myslenicki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Myślenice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 38.

- Plany miejscowe: 38 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 83,7 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Myślenice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 89 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Typowy przedział cen od: 66 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Typowy przedział cen do: 122 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Transakcje: 39 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Myślenice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 011 świadectw).

- Mediana EP: 91 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 2 011 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Myślenice na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 56,7 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 0 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 56,7 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Myślenice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 170 spraw budowlanych, w tym 137 spraw o dom jednorodzinny — o 25,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 137 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 170 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 169 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Myślenice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 30 projektów, w tym 27 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 30 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Myślenice
- Inwestycje: 27 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 3 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 82,8 mln zł — z 18 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Myślenice

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 19 projektów, w tym 15 w całości w gminie Myślenice: 68,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 4 projekty, w tym 2 w całości w gminie Myślenice: 2,6 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 4 projekty
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 3 projekty, w tym 1 w całości w gminie Myślenice: 11,9 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Myślenice ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 296 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 296,1 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 0,8 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 5,3 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 160 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Myślenice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,6% powierzchni gminy, a 9,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 13,6 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 9,1 % — 14 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 154 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Myślenice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 68,2 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 538 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 68,2 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 65,4%
- Zdających: 538 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 72,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 64,2 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 78,3 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 19 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Myślenice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 668 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (345 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,7 mln zł przy dochodach 394,6 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 668 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 345 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 19,7 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14,7%
- Podatek od środków transportowych: 27 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 394,6 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 397,3 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -2,7 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 14,3 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Myślenice najlepsza pozycja to 271. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (5,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 703 — z 2 451 gmin w kraju · 59. z 181 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 271 — z 2 479 gmin w kraju · 23. z 183 gmin w województwie · 2. z 9 gmin w powiecie — 5,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 553 — z 2 301 gmin w kraju · 86. z 148 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 83,7 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Myślenice w dziennikach urzędowych ogłoszono 59 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-08.

- Akty planistyczne: 59 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr 302/XXIX/2026 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 29 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Myślenice - Dolina Trzemeśnianki - Droginia, Łęki, Trzemeśnia, Poręba, Zasań. (plan miejscowy, 2026-07-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4012
- Uchwała Nr 301/XXIX/2026 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 29 czerwca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Bęczarka w Gminie Myślenice, w jej granicach administracyjnych. (plan miejscowy, 2026-07-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3987
- Uchwała Nr 272/XXVII/2026 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 27 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Myślenice pn. Bysina. (plan miejscowy, 2026-05-05) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2534
- Uchwała Nr 273/XXVII/2026 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 27 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Myślenice pn. Jasienica. (plan miejscowy, 2026-05-05) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2535
- Uchwała Nr 804/LXXX/2024 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 26 kwietnia 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w mieście Myślenice pn. Osiedle Traugutta. (plan miejscowy, 2024-05-13) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=3547
- Uchwała Nr 773/LXXVII/2024 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wsi Głogoczów w jej granicach administracyjnych. (plan miejscowy, 2024-02-20) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=1329
- Wyrok Nr Sygn. akt II SA/Kr 189/22 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie ze skargi M.P. na uchwałę nr 93/XIV/2003 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 29 września 2003 roku w sprawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego gminy Myślenice dla obszaru wsi Głogoczów zgodnie z Uchwałą 263/XXXVI/97 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 22 grudnia 1997 r. oraz Uchwałą 275/XXXVII/2001 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 28 czerwca 2001 r. (wyrok — plan miejscowy, 2024-02-13) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=1196
- Uchwała Nr 741/LXXIII/2023 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru we wsi Jawornik w gminie Myślenice pod nazwą „Jawornik wieś”. (plan miejscowy, 2023-12-19) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=8952
- Uchwała Nr 701/LXIX/2023 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 14 września 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Zawada w jej granicach administracyjnych (plan miejscowy, 2023-09-22) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=6234
- Uchwała Nr 616/LX/2023 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 28 lutego 2023 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Trzemeśnia w Gminie Myślenice w jej granicach administracyjnych. (plan miejscowy, 2023-03-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=1905

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Myślenice ma plan ogólny?**
W gminie Myślenice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 38.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Myślenice?**
W gminie Myślenice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Myślenice?**
W gminie Myślenice w roku 2025 oddano do użytku 5,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Myślenice?**
W gminie Myślenice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 170 spraw budowlanych, w tym 137 spraw o dom jednorodzinny — o 25,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Myślenice?**
W gminie Myślenice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 011 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Myślenice?**
W gminie Myślenice na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Myślenice?**
W gminie Myślenice w dziennikach urzędowych ogłoszono 59 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-08.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
