# Gmina Siepraw — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/myslenicki/siepraw
Obszar nadrzędny: Powiat myślenicki — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/myslenicki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Siepraw plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.

- Plany miejscowe: 2 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100,2 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Siepraw mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 89 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Typowy przedział cen od: 66 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Typowy przedział cen do: 122 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Transakcje: 39 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Siepraw mediana EP ze świadectw energetycznych to 74 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 287 świadectw).

- Mediana EP: 74 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 287 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Siepraw na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 56,7 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 0 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 56,7 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Siepraw w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 74 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 11,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 66 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 74 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 74 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Siepraw dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 7 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 11 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Siepraw
- Inwestycje: 7 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 4 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 3,8 mln zł — z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Siepraw

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 10 projektów, w tym 7 w całości w gminie Siepraw: 3,8 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Siepraw ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +7,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 308 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 307,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 7,2 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 4 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 137 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Siepraw zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 33,3% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 33,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 0 % — 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 33 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Siepraw uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 73,2 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 105 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 73,2 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 65,4%
- Zdających: 105 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 72,4 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 73,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 81,4 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 4 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Siepraw podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 499 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (345 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 5,1 mln zł przy dochodach 79,1 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 499 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 345 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 14,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14,7%
- Podatek od środków transportowych: 12 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 79,1 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 73,9 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 5,1 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 7,9 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Siepraw najlepsza pozycja to 234. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (7,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 234 — z 2 451 gmin w kraju · 9. z 181 gmin w województwie · 1. z 8 gmin w powiecie — 7,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 474 — z 2 479 gmin w kraju · 54. z 183 gmin w województwie · 6. z 9 gmin w powiecie — 4,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Siepraw w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

- Akty planistyczne: 13 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XXV/204/26 Rady Gminy Siepraw z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Siepraw (plan ogólny gminy, 2026-08-31) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4857
- Uchwała Nr XIV/110/25 Rady Gminy Siepraw z dnia 2 lipca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw w granicach administracyjnych wsi: Siepraw, Zakliczyn, Czechówka i Łyczanka – obszar A (plan miejscowy, 2025-07-16) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=4532
- Uchwała Nr XLI/340/22 Rady Gminy Siepraw z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru gminy Siepraw w granicach administracyjnych wsi: Siepraw, Zakliczyn, Czechówka i Łyczanka - etap II. (plan miejscowy, 2023-01-05) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=184
- Uchwała Nr XXXV/314/22 Rady Gminy Siepraw z dnia 22 sierpnia 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru gminy Siepraw w granicach administracyjnych wsi: Siepraw, Zakliczyn, Czechówka i Łyczanka - etap I. (plan miejscowy, 2022-08-26) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=5558
- Uchwała Nr X/84/19 Rady Gminy Siepraw z dnia 30 września 2019 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw w granicach administracyjnych wsi: Siepraw, Zakliczyn, Czechówka i Łyczanka (plan miejscowy, 2019-10-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2019&book=0&position=7049
- Uchwała Nr VII/58/19 Rady Gminy Siepraw z dnia 13 czerwca 2019 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw (plan miejscowy, 2019-06-18) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2019&book=0&position=4597
- Uchwała Nr XXXIV/339/18 Rady Gminy Siepraw z dnia 20 września 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw (plan miejscowy, 2018-10-01) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2018&book=0&position=6488
- Uchwała Nr XXX/285/17 Rady Gminy Siepraw z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw (plan miejscowy, 2018-01-12) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2018&book=0&position=426
- Uchwała Nr XXVIII/247/17 Rady Gminy Siepraw z dnia 5 października 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw (plan miejscowy, 2017-10-12) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=6450
- Uchwała nr XXIV/208/13 Rady Gminy Siepraw z dnia 10 kwietnia 2013 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw w granicach administracyjnych wsi: Siepraw, Zakliczyn, Czechówka i Łyczanka (plan miejscowy, 2013-04-24) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=3160

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Siepraw ma plan ogólny?**
W gminie Siepraw plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Siepraw?**
W gminie Siepraw mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Siepraw?**
W gminie Siepraw w roku 2025 oddano do użytku 4,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Siepraw?**
W gminie Siepraw w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 74 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 11,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Siepraw?**
W gminie Siepraw mediana EP ze świadectw energetycznych to 74 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 287 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Siepraw?**
W gminie Siepraw na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Siepraw?**
W gminie Siepraw w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
