# Gmina Muszyna — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 177 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 531 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/nowosadecki/muszyna
Obszar nadrzędny: Powiat nowosądecki — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/nowosadecki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Muszyna planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 29,3 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Muszyna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowosądecki) to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 143 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 100 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat nowosądecki)
- Typowy przedział cen od: 66 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowosądecki)
- Typowy przedział cen do: 143 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowosądecki)
- Transakcje: 17 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat nowosądecki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Muszyna mediana EP ze świadectw energetycznych to 177 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 531 świadectw).

- Mediana EP: 177 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 531 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Muszyna na przyłączenie do sieci czeka 69,4 MW nowych źródeł — to 84. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 69,4 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 0 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 69,4 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Muszyna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 82 sprawy budowlane, w tym 56 spraw o dom jednorodzinny — o 19,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 56 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 82 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 81 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Muszyna dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 26 projektów, w tym 20 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 26 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Muszyna
- Inwestycje: 20 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 6 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 40,9 mln zł — z 12 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Muszyna

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 17 projektów, w tym 12 w całości w gminie Muszyna: 40,9 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 8 projektów
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Muszyna ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 78 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 77,9 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -2,2 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 122 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Muszyna ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,3% powierzchni gminy, a 57,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 6,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 57,7 % — 82 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 142 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Muszyna uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 121 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 54,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,3%
- Zdających: 121 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 66 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 42,8 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 69,6 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 5 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Muszyna podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 926 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (400 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,9 mln zł przy dochodach 109,2 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 926 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 400 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 19,9 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,1%
- Podatek od środków transportowych: 38 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 109,2 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 105,3 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 3,9 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 7,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Muszyna najlepsza pozycja to 893. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (29,3 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 317 — z 2 451 gmin w kraju · 127. z 181 gmin w województwie · 9. z 16 gmin w powiecie — −2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 350 — z 2 479 gmin w kraju · 147. z 183 gmin w województwie · 15. z 16 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 893 — z 2 301 gmin w kraju · 107. z 148 gmin w województwie · 12. z 13 gmin w powiecie — 29,3 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Muszyna ma plan ogólny?**
W gminie Muszyna planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Muszyna?**
W gminie Muszyna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowosądecki) to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 143 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Muszyna?**
W gminie Muszyna w roku 2025 oddano do użytku 2,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Muszyna?**
W gminie Muszyna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 82 sprawy budowlane, w tym 56 spraw o dom jednorodzinny — o 19,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Muszyna?**
W gminie Muszyna mediana EP ze świadectw energetycznych to 177 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 531 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Muszyna?**
W gminie Muszyna na przyłączenie do sieci czeka 69,4 MW nowych źródeł — to 84. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Muszyna?**
W gminie Muszyna nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
