# Gmina Raba Wyżna — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 221 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/nowotarski/raba-wyzna
Obszar nadrzędny: Powiat nowotarski — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/nowotarski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Raba Wyżna planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 50.

- Plany miejscowe: 50 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 97,6 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Raba Wyżna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowotarski) to 81 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 133 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 81 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
- Typowy przedział cen od: 54 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
- Typowy przedział cen do: 133 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
- Transakcje: 49 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Raba Wyżna mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 221 świadectw).

- Mediana EP: 90 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 221 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Raba Wyżna na przyłączenie do sieci czeka 168 MW nowych źródeł — to 51. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 168,3 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 70,1 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 98,2 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Raba Wyżna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 73 sprawy budowlane, w tym 54 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 54 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 73 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 72 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Raba Wyżna dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 7 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 11 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Raba Wyżna
- Inwestycje: 7 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 4 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 2,1 mln zł — z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Raba Wyżna

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 8 projektów, w tym 1 w całości w gminie Raba Wyżna: 499 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Raba Wyżna: 1,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Raba Wyżna ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 162 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 161,5 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -0,5 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,3 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 96 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Raba Wyżna ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,6% powierzchni gminy, a 32,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 14,6 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 32,6 % — 29 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 89 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Raba Wyżna uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 156 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 60 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,5%
- Zdających: 156 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 66,9 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 53 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 71,3 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 7 szkół — z 8 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Raba Wyżna podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 228 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (382 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,9 mln zł przy dochodach 101,4 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 228 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 382 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 13,2 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,6%
- Podatek od środków transportowych: 17 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 101,4 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 98,5 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 2,9 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 6,4 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Raba Wyżna najlepsza pozycja to 468. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (97,6 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 896 — z 2 451 gmin w kraju · 79. z 181 gmin w województwie · 6. z 13 gmin w powiecie — −0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 705 — z 2 479 gmin w kraju · 89. z 183 gmin w województwie · 9. z 14 gmin w powiecie — 3,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 468 — z 2 301 gmin w kraju · 77. z 148 gmin w województwie · 4. z 11 gmin w powiecie — 97,6 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Raba Wyżna w dziennikach urzędowych ogłoszono 40 aktów planistycznych, ostatni 2025-11-27.

- Akty planistyczne: 40 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XX/187/2025 Rady Gminy Raba Wyżna z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Bukowina-Osiedle w gminie Raba Wyżna (plan miejscowy, 2025-11-27) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6893
- Uchwała Nr XX/189/2025 Rady Gminy Raba Wyżna z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Raba Wyżna w gminie Raba Wyżna (plan miejscowy, 2025-11-27) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6895
- Uchwała Nr XX/188/2025 Rady Gminy Raba Wyżna z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Podsarnie w gminie Raba Wyżna (plan miejscowy, 2025-11-27) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6894
- Uchwała Nr XX/190/2025 Rady Gminy Raba Wyżna z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Rokiciny Podhalańskie w gminie Raba Wyżna (plan miejscowy, 2025-11-27) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6896
- Uchwała Nr XX/186/2025 Rady Gminy Raba Wyżna z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Harkabuz w gminie Raba Wyżna (plan miejscowy, 2025-11-27) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6892
- Uchwała Nr XX/191/2025 Rady Gminy Raba Wyżna z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Sieniawa w gminie Raba Wyżna (plan miejscowy, 2025-11-27) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6897
- Uchwała Nr XX/185/2025 Rady Gminy Raba Wyżna z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Skawa w gminie Raba Wyżna (plan miejscowy, 2025-11-27) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6891
- Uchwała Nr XLVII/461/2022 Rady Gminy Raba Wyżna z dnia 30 listopada 2022 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Harkabuz w Gminie Raba Wyżna (plan miejscowy, 2022-12-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=8557
- Uchwała Nr XLVI/442/2022 Rady Gminy Raba Wyżna z dnia 27 października 2022 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Sieniawa w Gminie Raba Wyżna (plan miejscowy, 2022-11-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=7344
- Uchwała Nr XLVI/441/2022 Rady Gminy Raba Wyżna z dnia 27 października 2022 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Rokiciny Podhalańskie w Gminie Raba Wyżna (plan miejscowy, 2022-11-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=7343

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Raba Wyżna ma plan ogólny?**
W gminie Raba Wyżna planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 50.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Raba Wyżna?**
W gminie Raba Wyżna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowotarski) to 81 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 133 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Raba Wyżna?**
W gminie Raba Wyżna w roku 2025 oddano do użytku 3,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Raba Wyżna?**
W gminie Raba Wyżna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 73 sprawy budowlane, w tym 54 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Raba Wyżna?**
W gminie Raba Wyżna mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 221 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Raba Wyżna?**
W gminie Raba Wyżna na przyłączenie do sieci czeka 168 MW nowych źródeł — to 51. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Raba Wyżna?**
W gminie Raba Wyżna w dziennikach urzędowych ogłoszono 40 aktów planistycznych, ostatni 2025-11-27.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
