# Gmina Szaflary — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 199 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/nowotarski/szaflary
Obszar nadrzędny: Powiat nowotarski — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/nowotarski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Szaflary planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 9.

- Plany miejscowe: 9 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 1,2 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Szaflary mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowotarski) to 81 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 133 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 81 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
- Typowy przedział cen od: 54 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
- Typowy przedział cen do: 133 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
- Transakcje: 49 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Szaflary mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 199 świadectw).

- Mediana EP: 70 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 199 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Szaflary na przyłączenie do sieci czeka 168 MW nowych źródeł — to 51. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 168,3 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 70,1 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 98,2 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Szaflary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 83 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 17,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 66 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 83 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 83 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Szaflary dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 8 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 13 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Szaflary
- Inwestycje: 8 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 5 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 11,5 mln zł — z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Szaflary

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 9 projektów, w tym 4 w całości w gminie Szaflary: 10,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 3 projekty, w tym 3 w całości w gminie Szaflary: 951 tys. zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Szaflary ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 209 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 208,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 2,7 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,6 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 106 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Szaflary zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,8% powierzchni gminy, a 3,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 20,8 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 3,8 % — 2 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 53 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Szaflary uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 109 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 58,3 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,5%
- Zdających: 109 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 63,7 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 52,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 66,1 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 8 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Szaflary podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 413 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (382 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,1 mln zł przy dochodach 107,0 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 413 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 382 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 10,6 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,6%
- Podatek od środków transportowych: 30 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 107 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 108,1 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -1,1 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 13,7 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Szaflary najlepsza pozycja to 493. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 493 — z 2 451 gmin w kraju · 29. z 181 gmin w województwie · 1. z 13 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 560 — z 2 479 gmin w kraju · 66. z 183 gmin w województwie · 7. z 14 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 882 — z 2 301 gmin w kraju · 131. z 148 gmin w województwie · 11. z 11 gmin w powiecie — 1,2 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Szaflary w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2022-10-18.

- Akty planistyczne: 3 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XL/326/2022 Rady Gminy Szaflary z dnia 28 września 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  obszaru położonego w miejscowości Szaflary obejmującego  części działek ew. nr: 5642/3, 5642/4, 5645/5, 5647/5, 5651/9 i 5651/11 (plan miejscowy, 2022-10-18) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=6826
- Uchwała Nr XI/82/2019 Rady Gminy Szaflary z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru obejmującego dz. ew. nr: 1649/18 i 1649/19, położone w miejscowości Bańska Wyżna. (plan miejscowy, 2019-09-13) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2019&book=0&position=6535
- Uchwała Nr XXXVI/252/2017 Rady Gminy Szaflary z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie cmentarza parafialnego w miejscowości Maruszyna (plan miejscowy, 2017-06-20) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=4117

Stan na: 2026-08-11

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Szaflary ma plan ogólny?**
W gminie Szaflary planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 9.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Szaflary?**
W gminie Szaflary mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowotarski) to 81 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 133 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Szaflary?**
W gminie Szaflary w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Szaflary?**
W gminie Szaflary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 83 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 17,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Szaflary?**
W gminie Szaflary mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 199 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Szaflary?**
W gminie Szaflary na przyłączenie do sieci czeka 168 MW nowych źródeł — to 51. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Szaflary?**
W gminie Szaflary w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2022-10-18.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
