# Gmina Maków Podhalański — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 356 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/suski/makow-podhalanski
Obszar nadrzędny: Powiat suski — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/suski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Maków Podhalański planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 26.

- Plany miejscowe: 26 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 99,5 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Maków Podhalański mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat suski) to 58 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 94 zł/m² (93 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 58 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat suski)
- Typowy przedział cen od: 31 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat suski)
- Typowy przedział cen do: 94 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat suski)
- Transakcje: 93 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat suski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Maków Podhalański mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 356 świadectw).

- Mediana EP: 92 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 356 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Maków Podhalański na przyłączenie do sieci czeka 22,1 MW nowych źródeł — to 97. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 22,1 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 0 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 22,1 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Maków Podhalański w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 148 spraw budowlanych, w tym 112 spraw o dom jednorodzinny — o 5,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 112 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 148 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 111 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Maków Podhalański dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 9 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 11 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Maków Podhalański
- Inwestycje: 9 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 2 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 34,6 mln zł — z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Maków Podhalański

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Maków Podhalański: 4,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Maków Podhalański: 28,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Maków Podhalański: 2,1 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Maków Podhalański ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 143 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 143,2 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -1 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,2 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 140 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Maków Podhalański ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,0% powierzchni gminy, a 22,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 12 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 22,2 % — 24 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 108 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Maków Podhalański uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 155 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 62,2 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 64,0%
- Zdających: 155 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 68,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 56,3 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 72,5 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 6 szkół — z 8 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Maków Podhalański podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 546 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (392 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,0 mln zł przy dochodach 109,9 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 546 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 392 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 17,7 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,7%
- Podatek od środków transportowych: 63 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 52 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 109,9 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 105,8 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 4 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 14 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Maków Podhalański najlepsza pozycja to 382. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,5 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 023 — z 2 451 gmin w kraju · 92. z 181 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — −1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 227 — z 2 479 gmin w kraju · 138. z 183 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 382 — z 2 301 gmin w kraju · 63. z 148 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — 99,5 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Maków Podhalański w dziennikach urzędowych ogłoszono 79 aktów planistycznych, ostatni 2025-09-04.

- Akty planistyczne: 79 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XVII.187.2025 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 27 sierpnia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego miejscowość Maków Podhalański w gminie Maków Podhalański – etap A (plan miejscowy, 2025-09-04) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=5076
- Uchwała Nr XVI.177.2025 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 16 lipca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpitala Rejonowego w Makowie Podhalańskim w gminie Maków Podhalański (plan miejscowy, 2025-07-23) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=4599
- Uchwała Nr XV.172.2025 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 25 czerwca 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego miejscowość Juszczyn w gminie Maków Podhalański. (plan miejscowy, 2025-07-04) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=4305
- Uchwała Nr XV.171.2025 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 25 czerwca 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego miejscowość Kojszówka w gminie Maków Podhalański. (plan miejscowy, 2025-07-04) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=4304
- Uchwała Nr V.52.2024 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 28 sierpnia 2024 r. w sprawie zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego miejscowość Białka w gminie Maków Podhalański (plan miejscowy, 2024-09-09) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=5618
- Uchwała Nr V.53.2024 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 28 sierpnia 2024 r. w sprawie zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego miejscowość Białka w gminie Maków Podhalański (plan miejscowy, 2024-09-09) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=5619
- Uchwała Nr LV.525.2023 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 27 września 2023 r. w sprawie zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego miejscowość Juszczyn w gminie Maków Podhalański (plan miejscowy, 2023-10-06) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=6578
- Uchwała Nr LI.494.2023 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego miejscowość Białka w gminie Maków Podhalański  przyjętego Uchwałą Nr XI.94.2019 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 30 października 2019 i ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, poz. 8236 z dnia 25 listopada 2019 r. (plan miejscowy, 2023-06-07) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=4133
- Uchwała Nr XXXV.354.2021 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 29 grudnia 2021 r. w sprawie zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego miejscowość Białka w gminie Maków Podhalański (plan miejscowy, 2022-01-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=329
- Uchwała Nr XXXII.318.2021 Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 27 października 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Maków Podhalański dla obszarów miejscowości Maków Podhalański (plan miejscowy, 2021-11-09) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=6241

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Maków Podhalański ma plan ogólny?**
W gminie Maków Podhalański planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 26.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Maków Podhalański?**
W gminie Maków Podhalański mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat suski) to 58 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 94 zł/m² (93 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Maków Podhalański?**
W gminie Maków Podhalański w roku 2025 oddano do użytku 2,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Maków Podhalański?**
W gminie Maków Podhalański w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 148 spraw budowlanych, w tym 112 spraw o dom jednorodzinny — o 5,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Maków Podhalański?**
W gminie Maków Podhalański mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 356 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Maków Podhalański?**
W gminie Maków Podhalański na przyłączenie do sieci czeka 22,1 MW nowych źródeł — to 97. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Maków Podhalański?**
W gminie Maków Podhalański w dziennikach urzędowych ogłoszono 79 aktów planistycznych, ostatni 2025-09-04.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
