# Gmina Radłów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 182 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/tarnowski/radlow
Obszar nadrzędny: Powiat tarnowski — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/tarnowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Radłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 9.

- Plany miejscowe: 9 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 10,7 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Radłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnowski) to 62 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 95 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 62 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
- Typowy przedział cen od: 41 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
- Typowy przedział cen do: 95 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
- Transakcje: 34 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Radłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 182 świadectw).

- Mediana EP: 88 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 182 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Radłów na przyłączenie do sieci czeka 181 MW nowych źródeł — to 47. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 181,2 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 96,8 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 84,4 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Radłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 36 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 51 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 50 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Radłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 4 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 8 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radłów
- Inwestycje: 4 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 4 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 2,4 mln zł — z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Radłów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 8 projektów, w tym 5 w całości w gminie Radłów: 2,4 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Radłów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 108 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 107,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -3,1 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,7 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 88 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radłów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,5% powierzchni gminy, a 33,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 12,5 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 33 % — 29 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 88 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Radłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 88 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 60,6 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,7%
- Zdających: 88 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 68 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 53,2 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 69,9 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 7 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Radłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 374 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (334 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,2 mln zł przy dochodach 77,8 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 374 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 334 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 15,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,1%
- Podatek od środków transportowych: 67 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 77,8 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 73,5 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 4,2 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 4,4 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Radłów najlepsza pozycja to 958. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 536 — z 2 451 gmin w kraju · 139. z 181 gmin w województwie · 13. z 16 gmin w powiecie — −3,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 958 — z 2 479 gmin w kraju · 119. z 183 gmin w województwie · 12. z 16 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 259 — z 2 301 gmin w kraju · 117. z 148 gmin w województwie · 5. z 11 gmin w powiecie — 10,7 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Radłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2024-01-12.

- Akty planistyczne: 6 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr LXVIII/573/2023 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 28 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Radłów „Wola Radłowska – tereny inwestycyjne” (plan miejscowy, 2024-01-12) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=529
- Uchwała Nr XLV/397/2022 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Radłów w rejonie ul. Leśnej, Polnej i Kolejowej w Radłowie – Etap A, C, D i G (plan miejscowy, 2022-05-11) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=3513
- Uchwała Nr XXIX/253/2021 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 15 marca 2021 r. w sprawie uchwalenia  zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie Gminy Radłów „Wola Radłowska - złoża” (plan miejscowy, 2021-04-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=2198
- Uchwała Nr XXV/214/2020 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 23 listopada 2020 r. w sprawie uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie Gminy Radłów „Wola Radłowska - złoża” (plan miejscowy, 2020-11-27) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2020&book=0&position=7255
- Uchwała Nr VII/47/15 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 27 kwietnia 2015 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego uchwałą nr XXIX/290/2013 z dnia 6 czerwca 2013 r. Rady Miejskiej w Radłowie dla terenu części miejscowości Niwki i Radłowa (plan miejscowy, 2015-05-05) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2015&book=0&position=2710
- Uchwała nr XXIX/290/13 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu części miejscowości Niwki i Radłowa gmina Radłów (plan miejscowy, 2013-07-05) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=4361

Stan na: 2026-08-11

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Radłów ma plan ogólny?**
W gminie Radłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 9.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radłów?**
W gminie Radłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnowski) to 62 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 95 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radłów?**
W gminie Radłów w roku 2025 oddano do użytku 2,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Radłów?**
W gminie Radłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radłów?**
W gminie Radłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 182 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Radłów?**
W gminie Radłów na przyłączenie do sieci czeka 181 MW nowych źródeł — to 47. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radłów?**
W gminie Radłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2024-01-12.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
