# Gmina Mucharz — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/malopolskie/wadowicki/mucharz
Obszar nadrzędny: Powiat wadowicki — https://landeva.pl/powiat/malopolskie/wadowicki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Mucharz plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.

- Plany miejscowe: 6 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100,1 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Mucharz mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wadowicki) to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 51 a 138 zł/m² (173 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 97 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wadowicki)
- Typowy przedział cen od: 51 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wadowicki)
- Typowy przedział cen do: 138 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wadowicki)
- Transakcje: 173 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wadowicki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Mucharz mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 126 świadectw).

- Mediana EP: 69 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 126 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Mucharz na przyłączenie do sieci czeka 113 MW nowych źródeł — to 65. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 112,9 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 50 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 62,9 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Mucharz w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 43 sprawy o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 43 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 47 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 47 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Mucharz dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 5 projektów, w tym 3 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 5 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Mucharz
- Inwestycje: 3 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 0 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 2 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 2,2 mln zł — z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Mucharz

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Mucharz: 651 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Mucharz: 41 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Mucharz: 1,5 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Mucharz ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +1,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 112 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 111,7 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 1,9 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 6 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 117 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Mucharz ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,3% powierzchni gminy, a 25,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 14,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 25,7 % — 9 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 35 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Mucharz uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 45 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 63,9 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 63,2%
- Zdających: 45 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 68 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 59,8 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 77 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 3 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Mucharz podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 757 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (427 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,1 mln zł przy dochodach 43,3 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 757 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 427 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 28,8 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,5%
- Podatek od środków transportowych: 24 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 43,3 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 41,2 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 2,1 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 4,6 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Mucharz najlepsza pozycja to 206. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (6,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 573 — z 2 451 gmin w kraju · 40. z 181 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 206 — z 2 479 gmin w kraju · 11. z 183 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 6,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Mucharz w dziennikach urzędowych ogłoszono 9 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-18.

- Akty planistyczne: 9 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XXIV/187/2026 Rady Gminy Mucharz z dnia 11 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Mucharz (plan ogólny gminy, 2026-08-18) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4698
- Uchwała Nr XXVIII/270 Rady Gminy Mucharz z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Mucharz (plan miejscowy, 2022-03-14) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=1794
- Uchwała Nr XXII/201 Rady Gminy Mucharz z dnia 27 kwietnia 2021 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Mucharz (plan miejscowy, 2021-05-07) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=2603
- Uchwała Nr XI/88 Rady Gminy Mucharz z dnia 13 grudnia 2019 r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mucharz (plan miejscowy, 2020-01-09) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2020&book=0&position=225
- Uchwała Nr XV/127 Rady Gminy Mucharz z dnia 29 listopada 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mucharz obszarów sołectw Świnna Poręba i Jaszczurowa (plan miejscowy, 2016-12-16) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2016&book=0&position=7788
- Uchwała Nr X/76 Rady Gminy Mucharz z dnia 19 grudnia 2015 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mucharz obszarów sołectw Świnna Poręba i Zagórze (plan miejscowy, 2015-12-31) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2015&book=0&position=8552
- Uchwała nr XXIV/259 Rady Gminy Mucharz z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mucharz dla obszarów sołectw Mucharz i Skawce (plan miejscowy, 2014-04-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2014&book=0&position=2080
- Uchwała nr VII/59 Rady Gminy Mucharz z dnia 29 sierpnia 2011 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Mucharz. (plan miejscowy, 2011-09-19) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2011&book=0&position=4233
- Uchwała nr XXIX/259/2010 Rady Gminy Mucharz z dnia 12 października 2010 r. w sprawie uchwalenia: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Mucharz (plan miejscowy, 2010-12-21) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2010&book=0&position=5994

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Mucharz ma plan ogólny?**
W gminie Mucharz plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Mucharz?**
W gminie Mucharz mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wadowicki) to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 51 a 138 zł/m² (173 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Mucharz?**
W gminie Mucharz w roku 2025 oddano do użytku 6,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Mucharz?**
W gminie Mucharz w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 43 sprawy o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Mucharz?**
W gminie Mucharz mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 126 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Mucharz?**
W gminie Mucharz na przyłączenie do sieci czeka 113 MW nowych źródeł — to 65. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Mucharz?**
W gminie Mucharz w dziennikach urzędowych ogłoszono 9 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-18.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
