# Gmina Radzanów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 115 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/bialobrzeski/radzanow
Obszar nadrzędny: Powiat białobrzeski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/bialobrzeski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Radzanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Radzanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat białobrzeski) to 96 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 132 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 96 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat białobrzeski)
- Typowy przedział cen od: 32 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat białobrzeski)
- Typowy przedział cen do: 132 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat białobrzeski)
- Transakcje: 11 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat białobrzeski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Radzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 115 świadectw).

- Mediana EP: 91 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 115 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Radzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 33 sprawy budowlane, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 16 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 33 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 33 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Radzanów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 1 inwestycję.

- Projekty unijne 2021–2027: 15 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radzanów
- Inwestycje: 1 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 14 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 1,3 mln zł — z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Radzanów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 15 projektów, w tym 1 w całości w gminie Radzanów: 1,3 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Radzanów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 46 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 45,7 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -4,5 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,9 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 68 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radzanów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,1% powierzchni gminy, a 12,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 18,1 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 12 % — 10 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 83 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Radzanów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,2 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 40 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 53,2 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 52,6%
- Zdających: 40 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 62,5 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 44 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 58,2 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 3 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Radzanów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 357 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (469 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,6 mln zł przy dochodach 29,1 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 357 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 469 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 17,8 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,7%
- Podatek od środków transportowych: 37 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 42 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 29,1 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 27,5 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1,6 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 3,3 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Radzanów najlepsza pozycja to 866. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 837 — z 2 451 gmin w kraju · 233. z 313 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — −4,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 866 — z 2 479 gmin w kraju · 133. z 314 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 2,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 190 — z 2 301 gmin w kraju · 273. z 296 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Radzanów ma plan ogólny?**
W gminie Radzanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radzanów?**
W gminie Radzanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat białobrzeski) to 96 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 132 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radzanów?**
W gminie Radzanów w roku 2025 oddano do użytku 2,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Radzanów?**
W gminie Radzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 33 sprawy budowlane, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radzanów?**
W gminie Radzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 115 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radzanów?**
W gminie Radzanów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
