# Gmina Garwolin — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/garwolin-gmina
Obszar nadrzędny: Powiat garwoliński — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/garwolinski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Garwolin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.

- Plany miejscowe: 5 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 26,4 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Garwolin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat garwoliński) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 92 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Typowy przedział cen od: 69 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Typowy przedział cen do: 170 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Transakcje: 21 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Garwolin mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

- Mediana EP: 78 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 1 702 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Garwolin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 115 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 60,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 77 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 115 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 114 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Garwolin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 5 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 9 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Garwolin
- Inwestycje: 5 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 4 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 10,3 mln zł — z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Garwolin

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 6 projektów, w tym 3 w całości w gminie Garwolin: 8,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Garwolin: 1,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Garwolin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 99 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 99,4 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -0,2 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,8 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 91 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Garwolin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,5% powierzchni gminy, a 21,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 14,5 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 21 % — 29 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 138 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Garwolin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 67,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 125 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 67,6 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,3%
- Zdających: 125 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 73,1 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 62,2 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 70,4 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 6 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Garwolin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 519 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (419 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,2 mln zł przy dochodach 107,3 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 519 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 419 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 17,1 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,4%
- Podatek od środków transportowych: 39 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 107,3 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 110,5 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -3,2 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 10,7 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Garwolin najlepsza pozycja to 820. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 820 — z 2 451 gmin w kraju · 128. z 313 gmin w województwie · 6. z 14 gmin w powiecie — −0,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 899 — z 2 479 gmin w kraju · 138. z 314 gmin w województwie · 3. z 14 gmin w powiecie — 2,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 933 — z 2 301 gmin w kraju · 126. z 296 gmin w województwie · 3. z 12 gmin w powiecie — 26,4 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Garwolin ma plan ogólny?**
W gminie Garwolin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Garwolin?**
W gminie Garwolin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat garwoliński) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Garwolin?**
W gminie Garwolin w roku 2025 oddano do użytku 2,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Garwolin?**
W gminie Garwolin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 115 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 60,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Garwolin?**
W gminie Garwolin mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Garwolin?**
W gminie Garwolin nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
