# Miasto Garwolin — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/garwolin-miasto
Obszar nadrzędny: Powiat garwoliński — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/garwolinski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W mieście Garwolin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.

- Plany miejscowe: 13 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 45,7 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W mieście Garwolin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat garwoliński) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 92 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Typowy przedział cen od: 69 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Typowy przedział cen do: 170 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Transakcje: 21 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W mieście Garwolin mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

- Mediana EP: 78 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 1 702 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W mieście Garwolin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 40 spraw budowlanych, w tym 23 sprawy o dom jednorodzinny — o 4,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 23 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 40 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 40 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W mieście Garwolin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 7 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 12 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Garwolin
- Inwestycje: 7 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 5 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 13,6 mln zł — z 4 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Garwolin

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 7 projektów, w tym 2 w całości w mieście Garwolin: 8,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 2 projekty, w tym 1 w całości w mieście Garwolin: 83 tys. zł dofinansowania UE
- Interreg NEXT Poland–Ukraine: 2 projekty
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Garwolin: 4,8 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W mieście Garwolin ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 781 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 781 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 0,8 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 143 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Garwolin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,3% powierzchni gminy, a 4,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 14,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 4,8 % — 1 kwadrat kilometrowy bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 21 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W mieście Garwolin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 279 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 63,7 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,3%
- Zdających: 279 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 70 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 57,3 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 76 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 5 szkół — z 6 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W mieście Garwolin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 634 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (419 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,3 mln zł przy dochodach 145,4 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 634 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 419 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 17,3 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,4%
- Podatek od środków transportowych: 32 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 145,4 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 144,1 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1,3 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 1,1 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W mieście Garwolin najlepsza pozycja to 703. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 703 — z 2 451 gmin w kraju · 114. z 313 gmin w województwie · 4. z 14 gmin w powiecie — 0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 2 053 — z 2 479 gmin w kraju · 277. z 314 gmin w województwie · 12. z 14 gmin w powiecie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 753 — z 2 301 gmin w kraju · 95. z 296 gmin w województwie · 2. z 12 gmin w powiecie — 45,7 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy miasto Garwolin ma plan ogólny?**
W mieście Garwolin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.

**Ile kosztuje działka budowlana w mieście Garwolin?**
W mieście Garwolin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat garwoliński) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Garwolin?**
W mieście Garwolin w roku 2025 oddano do użytku 1,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w mieście Garwolin?**
W mieście Garwolin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 40 spraw budowlanych, w tym 23 sprawy o dom jednorodzinny — o 4,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Garwolin?**
W mieście Garwolin mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Garwolin?**
W mieście Garwolin nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
