# Gmina Pilawa — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/pilawa
Obszar nadrzędny: Powiat garwoliński — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/garwolinski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Pilawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.

- Plany miejscowe: 13 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 8,9 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-09-06

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Pilawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat garwoliński) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 92 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Typowy przedział cen od: 69 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Typowy przedział cen do: 170 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Transakcje: 21 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Pilawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 67 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 388 świadectw).

- Mediana EP: 67 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 388 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Pilawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 68 spraw budowlanych, w tym 42 sprawy o dom jednorodzinny — o 31,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 42 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 68 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 68 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Pilawa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 8 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 12 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Pilawa
- Inwestycje: 8 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 4 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 32,5 mln zł — z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Pilawa

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 9 projektów, w tym 4 w całości w gminie Pilawa: 23,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Pilawa: 1,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Pilawa: 7,7 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Pilawa ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 137 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 136,9 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 2,5 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,8 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 86 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Pilawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,4% powierzchni gminy, a 30,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 7,4 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 30,9 % — 25 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 81 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Pilawa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 140 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 63,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,3%
- Zdających: 140 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 68,6 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 58,2 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 69 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 4 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Pilawa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 765 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (419 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,8 mln zł przy dochodach 89,9 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 765 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 419 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 24,3 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,4%
- Podatek od środków transportowych: 26 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 89,9 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 86,1 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 3,8 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 9,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Pilawa najlepsza pozycja to 520. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 520 — z 2 451 gmin w kraju · 87. z 313 gmin w województwie · 1. z 14 gmin w powiecie — 2,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 893 — z 2 479 gmin w kraju · 137. z 314 gmin w województwie · 2. z 14 gmin w powiecie — 2,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 326 — z 2 301 gmin w kraju · 176. z 296 gmin w województwie · 4. z 12 gmin w powiecie — 8,9 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Pilawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-28.

- Akty planistyczne: 1 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXXII.204.2026 Rady Miejskiej w Pilawie z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta i Gminy Pilawa (plan ogólny gminy, 2026-08-28) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=8206

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Pilawa ma plan ogólny?**
W gminie Pilawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Pilawa?**
W gminie Pilawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat garwoliński) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Pilawa?**
W gminie Pilawa w roku 2025 oddano do użytku 2,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Pilawa?**
W gminie Pilawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 68 spraw budowlanych, w tym 42 sprawy o dom jednorodzinny — o 31,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Pilawa?**
W gminie Pilawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 67 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 388 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Pilawa?**
W gminie Pilawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-28.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
