# Gmina Baranów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 241 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/grodziski/baranow
Obszar nadrzędny: Powiat grodziski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/grodziski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Baranów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.

- Plany miejscowe: 15 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 8,5 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Baranów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grodziski) to 169 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 244 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 169 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat grodziski)
- Typowy przedział cen od: 102 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grodziski)
- Typowy przedział cen do: 244 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grodziski)
- Transakcje: 54 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat grodziski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Baranów mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 241 świadectw).

- Mediana EP: 93 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 241 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Baranów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 91 spraw budowlanych, w tym 54 sprawy o dom jednorodzinny — o 38,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 54 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 91 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 80 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Baranów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.

- Projekty unijne 2021–2027: 7 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Baranów
- Inwestycje: 2 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 5 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 5 projektów
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Baranów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 71 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 70,7 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -0,6 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 4,7 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 117 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Baranów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 15,3% powierzchni gminy, a 4,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 15,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 4,2 % — 3 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 72 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Baranów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 51 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 62,5 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 65,2%
- Zdających: 51 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 68,3 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 56,7 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 74,2 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 4 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Baranów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 574 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (621 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,8 mln zł przy dochodach 61,4 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 574 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 621 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 16,6 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,6%
- Podatek od środków transportowych: 88 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 63 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 61,4 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 57,6 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 3,8 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2,1 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Baranów najlepsza pozycja to 365. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 921 — z 2 451 gmin w kraju · 138. z 313 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — −0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 365 — z 2 479 gmin w kraju · 66. z 314 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 4,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 346 — z 2 301 gmin w kraju · 178. z 296 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — 8,5 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Baranów ma plan ogólny?**
W gminie Baranów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Baranów?**
W gminie Baranów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grodziski) to 169 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 244 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Baranów?**
W gminie Baranów w roku 2025 oddano do użytku 4,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Baranów?**
W gminie Baranów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 91 spraw budowlanych, w tym 54 sprawy o dom jednorodzinny — o 38,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Baranów?**
W gminie Baranów mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 241 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Baranów?**
W gminie Baranów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
