# Gmina Chynów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 300 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/grojecki/chynow
Obszar nadrzędny: Powiat grójecki — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/grojecki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Chynów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 40.

- Plany miejscowe: 40 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 35,8 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Chynów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grójecki) to 72 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 44 a 200 zł/m² (102 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 72 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
- Typowy przedział cen od: 44 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
- Typowy przedział cen do: 200 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
- Transakcje: 102 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Chynów mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 300 świadectw).

- Mediana EP: 86 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 300 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Chynów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 155 spraw budowlanych, w tym 103 sprawy o dom jednorodzinny — o 134,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 103 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 155 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 154 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Chynów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 8 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 9 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Chynów
- Inwestycje: 8 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 1 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 24,3 mln zł — z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Chynów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 6 projektów, w tym 5 w całości w gminie Chynów: 16,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Chynów: 7,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Chynów: 92 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Chynów ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 75 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 75,1 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 4,2 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 5,2 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 99 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Chynów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,9% powierzchni gminy, a 5,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 14,9 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 5,2 % — 7 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 134 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Chynów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 100 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 58,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 63,2%
- Zdających: 100 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 65,1 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 51,6 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 64,4 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 7 szkół — z 8 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Chynów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 524 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (799 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,6 mln zł przy dochodach 86,5 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 524 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 799 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 17,8 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,0%
- Podatek od środków transportowych: 50 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 68 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 86,5 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 83,9 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 2,6 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 3,9 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Chynów najlepsza pozycja to 288. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (5,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 382 — z 2 451 gmin w kraju · 68. z 313 gmin w województwie · 3. z 10 gmin w powiecie — 4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 288 — z 2 479 gmin w kraju · 54. z 314 gmin w województwie · 2. z 10 gmin w powiecie — 5,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 823 — z 2 301 gmin w kraju · 106. z 296 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — 35,8 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Chynów w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-15.

- Akty planistyczne: 7 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXX/180/2026 Rady Gminy Chynów z dnia 30 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chynów obejmującego miejscowości Barcice Drwalewskie i Drwalew - Obszar VI (plan miejscowy, 2026-07-15) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=6851
- Uchwała nr XXIX/164/2026 Rady Gminy Chynów z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chynów obejmującego miejscowści Chynów i Edwardów - Obszary I, II, IV, V, VI, VII (plan miejscowy, 2026-06-10) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5527
- Uchwała nr XXIX/165/2026 Rady Gminy Chynów z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chynów obejmującego miejscowości Chynów i Edwardów – Obszar III (plan miejscowy, 2026-06-10) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5528
- Uchwała nr XXIX/163/2026 Rady Gminy Chynów z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chynów obejmującego miejscowości Sułkowice, Nowe Grobice, Grobice i Grabina - Obszar II (plan miejscowy, 2026-06-10) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5526
- Uchwała nr XX/121/2025 Rady Gminy Chynów z dnia 28 października 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chynów obejmującego miejscowości Sułkowice, Nowe Grobice, Grobice i Grabina - Obszar I (plan miejscowy, 2025-11-12) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=9428
- Uchwała nr XIII/66/2025 Rady Gminy Chynów z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar części wsi Drwalew, Chynów, Wola Chynowska, gmina Chynów etap I, uchwalonego uchwałą nr VII/41/2019 Rady Gminy Chynów z dnia 16 kwietnia 2019 r. zmienionego uchwałą nr LVI/390/2024 z dnia 25 stycznia 2024 r. (plan miejscowy, 2025-02-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=1317
- Uchwała nr XIII/67/2025 Rady Gminy Chynów z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar wsi Grobice, uchwalonego uchwałą nr XXI/156/2013 Rady Gminy Chynów z dnia 13 czerwca 2013 r. (plan miejscowy, 2025-02-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=1318

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Chynów ma plan ogólny?**
W gminie Chynów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 40.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Chynów?**
W gminie Chynów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grójecki) to 72 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 44 a 200 zł/m² (102 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Chynów?**
W gminie Chynów w roku 2025 oddano do użytku 5,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Chynów?**
W gminie Chynów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 155 spraw budowlanych, w tym 103 sprawy o dom jednorodzinny — o 134,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Chynów?**
W gminie Chynów mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 300 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Chynów?**
W gminie Chynów w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-15.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
