# Gmina Pniewy — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 150 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/grojecki/pniewy
Obszar nadrzędny: Powiat grójecki — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/grojecki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Pniewy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 60.

- Plany miejscowe: 60 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Pniewy mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grójecki) to 72 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 44 a 200 zł/m² (102 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 72 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
- Typowy przedział cen od: 44 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
- Typowy przedział cen do: 200 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
- Transakcje: 102 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Pniewy mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 150 świadectw).

- Mediana EP: 90 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 150 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Pniewy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 94 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 65,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 66 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 94 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 94 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Pniewy dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 5 projektów, w tym 2 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 5 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Pniewy
- Inwestycje: 2 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 2 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 1 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 6,5 mln zł — z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Pniewy

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 4 projekty, w tym 2 w całości w gminie Pniewy: 6,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Pniewy ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +7,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 48 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 47,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 7,2 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 5,7 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 111 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Pniewy zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 24,0% powierzchni gminy, a 6,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 24 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 6 % — 6 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 100 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Pniewy uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 68,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 47 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 68,3 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 63,2%
- Zdających: 47 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 77,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 59,3 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 66,1 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 4 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Pniewy podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 072 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (799 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,1 mln zł przy dochodach 39,6 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 072 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 799 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 23,3 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,0%
- Podatek od środków transportowych: 60 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 68 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 39,6 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 36,5 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 3,1 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 3,5 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Pniewy najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 236 — z 2 451 gmin w kraju · 47. z 313 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 7,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 224 — z 2 479 gmin w kraju · 40. z 314 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 5,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 — z 2 301 gmin w kraju · 1. z 296 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Pniewy w dziennikach urzędowych ogłoszono 32 akty planistyczne, ostatni 2026-09-04.

- Akty planistyczne: 32 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXXIII.260.26 Rady Gminy Pniewy z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Józefów (plan miejscowy, 2026-09-04) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=8484
- Uchwała nr XXXIII.258.26 Rady Gminy Pniewy z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Jeziórka (plan miejscowy, 2026-09-04) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=8482
- Uchwała nr XXXIII.259.26 Rady Gminy Pniewy z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Witalówka (plan miejscowy, 2026-09-04) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=8483
- Uchwała nr XXXI.252.26 Rady Gminy Pniewy z dnia 27 lipca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wskazanej działki w miejscowości Michrów (plan miejscowy, 2026-08-04) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7370
- Uchwała nr XXXI.251.26 Rady Gminy Pniewy z dnia 27 lipca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 83/4, 83/5, 83/6, 83/7, położonych we wsi Kornelówka, Gmina Pniewy – część II (plan miejscowy, 2026-08-04) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7369
- Uchwała nr XXXI.250.26 Rady Gminy Pniewy z dnia 27 lipca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wskazanej działki w miejscowości Aleksandrów (plan miejscowy, 2026-08-04) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7368
- Uchwała nr XXX.242.26 Rady Gminy Pniewy z dnia 22 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Wólka Załęska (plan miejscowy, 2026-07-17) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=6934
- Uchwała nr XXX.241.26 Rady Gminy Pniewy z dnia 22 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Konie (plan miejscowy, 2026-07-17) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=6933
- Uchwała nr XXIX.234.26 Rady Gminy Pniewy z dnia 25 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 83/4, 83/5, 83/6, 83/7, położonych we wsi Kornelówka, Gmina Pniewy – część II (plan miejscowy, 2026-06-02) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5284
- Uchwała nr XXVIII.229.26 Rady Gminy Pniewy z dnia 27 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wskazanej działki w miejscowości Ciechlin (plan miejscowy, 2026-05-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4314

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Pniewy ma plan ogólny?**
W gminie Pniewy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 60.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Pniewy?**
W gminie Pniewy mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grójecki) to 72 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 44 a 200 zł/m² (102 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Pniewy?**
W gminie Pniewy w roku 2025 oddano do użytku 5,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Pniewy?**
W gminie Pniewy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 94 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 65,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Pniewy?**
W gminie Pniewy mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 150 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Pniewy?**
W gminie Pniewy w dziennikach urzędowych ogłoszono 32 akty planistyczne, ostatni 2026-09-04.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
