# Gmina Głowaczów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/kozienicki/glowaczow
Obszar nadrzędny: Powiat kozienicki — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/kozienicki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Głowaczów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-09-06

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Głowaczów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kozienicki) to 99 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 78 a 114 zł/m² (25 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 99 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat kozienicki)
- Typowy przedział cen od: 78 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kozienicki)
- Typowy przedział cen do: 114 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kozienicki)
- Transakcje: 25 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat kozienicki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Głowaczów mediana EP ze świadectw energetycznych to 77 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw).

- Mediana EP: 77 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 146 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Projekty unijne

W gminie Głowaczów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 14 projektów, w tym 3 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 14 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Głowaczów
- Inwestycje: 3 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 11 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 5,3 mln zł — z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Głowaczów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 13 projektów, w tym 2 w całości w gminie Głowaczów: 5,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Głowaczów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 35 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 35,4 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -1,4 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,4 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 77 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Głowaczów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,4% powierzchni gminy, a 31,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 12,4 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 31,4 % — 58 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 185 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Głowaczów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 57 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 60 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,1%
- Zdających: 57 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 70,3 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 49,7 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 62,1 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — z 3 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Głowaczów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 637 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,3 mln zł przy dochodach 72,5 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 637 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 637 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 20,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,7%
- Podatek od środków transportowych: 44 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 72,5 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 70,2 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 2,3 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 6,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Głowaczów najlepsza pozycja to 1076. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 092 — z 2 451 gmin w kraju · 157. z 313 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — −1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 076 — z 2 479 gmin w kraju · 167. z 314 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — 2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 190 — z 2 301 gmin w kraju · 273. z 296 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Głowaczów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-09-04.

- Akty planistyczne: 1 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXVIII.184.2026 Rady Miejskiej w Głowaczowie z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Głowaczów (plan ogólny gminy, 2026-09-04) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=8479

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Głowaczów ma plan ogólny?**
W gminie Głowaczów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Głowaczów?**
W gminie Głowaczów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kozienicki) to 99 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 78 a 114 zł/m² (25 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Głowaczów?**
W gminie Głowaczów w roku 2025 oddano do użytku 2,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Głowaczów?**
W gminie Głowaczów nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Głowaczów?**
W gminie Głowaczów mediana EP ze świadectw energetycznych to 77 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Głowaczów?**
W gminie Głowaczów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-09-04.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
