# Gmina Sarnaki — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 100 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/losicki/sarnaki
Obszar nadrzędny: Powiat łosicki — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/losicki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Sarnaki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

- Plany miejscowe: 1 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Sarnaki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łosicki) to 29 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 19 a 63 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 29 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Typowy przedział cen od: 19 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Typowy przedział cen do: 63 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Transakcje: 10 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Sarnaki mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 100 świadectw).

- Mediana EP: 70 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 100 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Sarnaki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 11 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 84,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 3 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 11 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 8 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Sarnaki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 4 projekty, w tym 3 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 4 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sarnaki
- Inwestycje: 3 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 1 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 1,7 mln zł — z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Sarnaki

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Sarnaki: 1,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt
- Interreg NEXT Poland–Ukraine: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Sarnaki ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 20 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 20,1 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -1,3 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,3 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 84 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Sarnaki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,5% powierzchni gminy, a 43,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 6,5 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 43,2 % — 86 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 199 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Sarnaki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 24 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 62 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,1%
- Zdających: 24 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 66,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 57,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 74,4 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Sarnaki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 754 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (557 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,0 mln zł przy dochodach 48,8 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 754 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 557 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 43,4 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,5%
- Podatek od środków transportowych: 15 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 67 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 48,8 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 44,8 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 4 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 4,6 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Sarnaki najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 071 — z 2 451 gmin w kraju · 156. z 313 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — −1,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 176 — z 2 479 gmin w kraju · 177. z 314 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 — z 2 301 gmin w kraju · 1. z 296 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Sarnaki ma plan ogólny?**
W gminie Sarnaki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sarnaki?**
W gminie Sarnaki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łosicki) to 29 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 19 a 63 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sarnaki?**
W gminie Sarnaki w roku 2025 oddano do użytku 2,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Sarnaki?**
W gminie Sarnaki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 11 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 84,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sarnaki?**
W gminie Sarnaki mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 100 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sarnaki?**
W gminie Sarnaki nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
