# Miasto Maków Mazowiecki — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 29. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/makowski/makow-mazowiecki
Obszar nadrzędny: Powiat makowski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/makowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W mieście Maków Mazowiecki plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 29.

- Plany miejscowe: 29 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100,2 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-09-06

## Ceny gruntu budowlanego

W mieście Maków Mazowiecki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat makowski) to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 53 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
- Typowy przedział cen od: 28 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
- Typowy przedział cen do: 99 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
- Transakcje: 67 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W mieście Maków Mazowiecki mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 405 świadectw).

- Mediana EP: 145 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 405 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W mieście Maków Mazowiecki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 19 spraw o dom jednorodzinny — o 58,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 19 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 51 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 41 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W mieście Maków Mazowiecki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 6 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 9 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Maków Mazowiecki
- Inwestycje: 6 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 3 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 39,6 mln zł — z 5 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Maków Mazowiecki

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 7 projektów, w tym 3 w całości w mieście Maków Mazowiecki: 10,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Maków Mazowiecki: 29,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Maków Mazowiecki: 92 tys. zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W mieście Maków Mazowiecki ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 846 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 846,2 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -8,3 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 0,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 144 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Maków Mazowiecki zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,2% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 18,2 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 0 % — 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 11 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W mieście Maków Mazowiecki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,9 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 128 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 53,9 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
- Zdających: 128 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 64,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 43,6 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 61,1 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W mieście Maków Mazowiecki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 838 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (714 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,7 mln zł przy dochodach 66,2 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 838 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 714 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 23,3 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,0%
- Podatek od środków transportowych: 66 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 64 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 66,2 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 62,4 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 3,7 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 4,7 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W mieście Maków Mazowiecki najlepsza pozycja to 2302. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−8,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 302 — z 2 451 gmin w kraju · 298. z 313 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — −8,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 2 342 — z 2 479 gmin w kraju · 308. z 314 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W mieście Maków Mazowiecki w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2025-12-11.

- Akty planistyczne: 3 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XVI/106/2025 Rady Miejskiej w Makowie Mazowieckim z dnia 27 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta Maków Mazowiecki (plan ogólny gminy, 2025-12-11) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=10971
- Uchwała nr XIV/93/2025 Rady Miejskiej w Makowie Mazowieckim z dnia 30 września 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Maków Mazowiecki dla wybranych terenów – Etap A (plan miejscowy, 2025-10-10) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=8643
- Uchwała nr XII/81/2025 Rady Miejskiej w Makowie Mazowieckim z dnia 26 czerwca 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Maków Mazowiecki dla dzielnicy przemysłowej, część I (plan miejscowy, 2025-07-14) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6666

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy miasto Maków Mazowiecki ma plan ogólny?**
W mieście Maków Mazowiecki plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 29.

**Ile kosztuje działka budowlana w mieście Maków Mazowiecki?**
W mieście Maków Mazowiecki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat makowski) to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Maków Mazowiecki?**
W mieście Maków Mazowiecki w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w mieście Maków Mazowiecki?**
W mieście Maków Mazowiecki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 19 spraw o dom jednorodzinny — o 58,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Maków Mazowiecki?**
W mieście Maków Mazowiecki mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 405 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Maków Mazowiecki?**
W mieście Maków Mazowiecki w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2025-12-11.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
