# Gmina Młynarze — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/makowski/mlynarze
Obszar nadrzędny: Powiat makowski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/makowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Młynarze plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 5,3 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-09-06

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Młynarze mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat makowski) to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 53 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
- Typowy przedział cen od: 28 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
- Typowy przedział cen do: 99 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
- Transakcje: 67 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Młynarze mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 19 świadectw).

- Mediana EP: 90 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 19 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Młynarze w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 16 spraw budowlanych, w tym 7 spraw o dom jednorodzinny — o 36,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 7 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 16 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 11 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Młynarze dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 4 projekty, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.

- Projekty unijne 2021–2027: 4 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Młynarze
- Inwestycje: 2 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 2 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 2 projekty
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 2 projekty

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Młynarze ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 21 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 21,2 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -3,1 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 103 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Młynarze ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,5% powierzchni gminy, a 45,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 13,5 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 45,9 % — 34 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 74 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Młynarze uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 18 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 59,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
- Zdających: 18 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 63,3 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 55,4 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 62,3 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 1 szkoła — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Młynarze podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 893 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (714 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,7 mln zł przy dochodach 20,4 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 893 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 714 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 16,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,0%
- Podatek od środków transportowych: 212 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 64 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 20,4 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 18,7 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1,7 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 4,3 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Młynarze najlepsza pozycja to 1050. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 533 — z 2 451 gmin w kraju · 203. z 313 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — −3,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 050 — z 2 479 gmin w kraju · 159. z 314 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — 2,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 506 — z 2 301 gmin w kraju · 196. z 296 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 5,3 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Młynarze w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-04-08.

- Akty planistyczne: 2 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Obwieszczenie  Wojewody Mazowieckiego z dnia 7 kwietnia 2026 r. o sprostowaniu błędu w uchwale Nr XII/77/2026 Rady Gminy Młynarze z dnia 20 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Młynarze (obwieszczenie — plan ogólny gminy, 2026-04-08) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3297
- Uchwała nr XII/77/2026 Rady Gminy Młynarze z dnia 20 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Młynarze (plan ogólny gminy, 2026-03-30) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2895

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Młynarze ma plan ogólny?**
W gminie Młynarze plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Młynarze?**
W gminie Młynarze mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat makowski) to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Młynarze?**
W gminie Młynarze w roku 2025 oddano do użytku 2,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Młynarze?**
W gminie Młynarze w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 16 spraw budowlanych, w tym 7 spraw o dom jednorodzinny — o 36,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Młynarze?**
W gminie Młynarze mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 19 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Młynarze?**
W gminie Młynarze w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-04-08.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
