# Gmina Cegłów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 102 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 195 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/minski/ceglow
Obszar nadrzędny: Powiat miński — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/minski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Cegłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.

- Plany miejscowe: 6 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 8 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Cegłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 121 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen od: 77 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen do: 182 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Transakcje: 54 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Cegłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 102 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 195 świadectw).

- Mediana EP: 102 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 195 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Projekty unijne

W gminie Cegłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 2 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 9 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Cegłów
- Inwestycje: 2 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 7 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 2,5 mln zł — z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Cegłów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 9 projektów, w tym 2 w całości w gminie Cegłów: 2,5 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Cegłów ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 63 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 63,1 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 4,5 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 86 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Cegłów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,5% powierzchni gminy, a 27,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 11,5 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 27,1 % — 26 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 96 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Cegłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 67,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 67 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 67,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,4%
- Zdających: 67 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 70,3 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 64,5 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 75,7 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Cegłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 418 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (630 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 600 tys. zł przy dochodach 59,6 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 418 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 630 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 12,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,5%
- Podatek od środków transportowych: 23 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 59,6 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 60,2 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -600 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 4,4 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Cegłów najlepsza pozycja to 366. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (4,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 366 — z 2 451 gmin w kraju · 66. z 313 gmin w województwie · 7. z 13 gmin w powiecie — 4,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 825 — z 2 479 gmin w kraju · 126. z 314 gmin w województwie · 10. z 13 gmin w powiecie — 3,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 367 — z 2 301 gmin w kraju · 183. z 296 gmin w województwie · 10. z 12 gmin w powiecie — 8,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Cegłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-08-05.

- Akty planistyczne: 3 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXIII/200/26 Rady  Miejskiej w Cegłowie z dnia 13 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Cegłów – Cegłów Południe. (plan miejscowy, 2026-08-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7444
- Uchwała nr XXIII/201/26 Rady  Miejskiej w Cegłowie z dnia 13 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Cegłów - Cegłów Północ. (plan miejscowy, 2026-08-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7445
- Uchwała nr XX/183/26 Rady  Miejskiej w Cegłowie z dnia 18 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Wiciejów (plan miejscowy, 2026-06-10) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5548

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Cegłów ma plan ogólny?**
W gminie Cegłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Cegłów?**
W gminie Cegłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Cegłów?**
W gminie Cegłów w roku 2025 oddano do użytku 3,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Cegłów?**
W gminie Cegłów nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Cegłów?**
W gminie Cegłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 102 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 195 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Cegłów?**
W gminie Cegłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-08-05.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
