# Gmina Mrozy — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 64 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 269 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/minski/mrozy
Obszar nadrzędny: Powiat miński — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/minski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Mrozy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.

- Plany miejscowe: 6 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Mrozy mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 121 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen od: 77 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen do: 182 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Transakcje: 54 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Mrozy mediana EP ze świadectw energetycznych to 64 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 269 świadectw).

- Mediana EP: 64 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 269 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Mrozy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 34 sprawy budowlane, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 82,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 8 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 34 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 19 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Mrozy dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 7 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 17 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Mrozy
- Inwestycje: 7 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 8 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 2 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 3,9 mln zł — z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Mrozy

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 11 projektów, w tym 2 w całości w gminie Mrozy: 3,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Mrozy: 218 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Mrozy: 582 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Mrozy ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 59 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 59,3 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 0,7 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 90 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Mrozy ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,2% powierzchni gminy, a 32,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 6,2 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 32,2 % — 47 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 146 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Mrozy uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,9 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 86 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 58,9 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,4%
- Zdających: 86 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 61,6 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 56,1 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 66,6 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 4 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Mrozy podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 454 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (630 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,9 mln zł przy dochodach 67,1 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 454 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 630 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 18,6 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,5%
- Podatek od środków transportowych: 25 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 67,1 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 64,1 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 2,9 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 8,5 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Mrozy najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 719 — z 2 451 gmin w kraju · 115. z 313 gmin w województwie · 10. z 13 gmin w powiecie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 628 — z 2 479 gmin w kraju · 103. z 314 gmin w województwie · 9. z 13 gmin w powiecie — 3,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 — z 2 301 gmin w kraju · 1. z 296 gmin w województwie · 1. z 12 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Mrozy w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-17.

- Akty planistyczne: 1 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXIX/263/2026 Rady Miejskiej w Mrozach z dnia 7 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębów Grodzisk, Skruda i Choszcze (plan miejscowy, 2026-08-17) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7884

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Mrozy ma plan ogólny?**
W gminie Mrozy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Mrozy?**
W gminie Mrozy mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Mrozy?**
W gminie Mrozy w roku 2025 oddano do użytku 3,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Mrozy?**
W gminie Mrozy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 34 sprawy budowlane, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 82,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Mrozy?**
W gminie Mrozy mediana EP ze świadectw energetycznych to 64 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 269 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Mrozy?**
W gminie Mrozy w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-17.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
