# Gmina Stanisławów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 208 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/minski/stanislawow
Obszar nadrzędny: Powiat miński — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/minski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Stanisławów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.

- Plany miejscowe: 24 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Stanisławów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 121 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen od: 77 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen do: 182 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Transakcje: 54 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Stanisławów mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 208 świadectw).

- Mediana EP: 69 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 208 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Projekty unijne

W gminie Stanisławów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 1 inwestycję.

- Projekty unijne 2021–2027: 10 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Stanisławów
- Inwestycje: 1 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 9 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 312 tys. zł — z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Stanisławów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 10 projektów, w tym 1 w całości w gminie Stanisławów: 312 tys. zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Stanisławów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,7% powierzchni gminy, a 12,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 12,7 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 12,7 % — 14 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 110 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Stanisławów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 88 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 62,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,4%
- Zdających: 88 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 65,9 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 59 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 57,2 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 3 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Stanisławów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 725 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (630 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 926 tys. zł przy dochodach 58,8 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 725 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 630 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 26,2 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,5%
- Podatek od środków transportowych: 48 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 58,8 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 57,9 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 926 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2,7 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Stanisławów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2025-12-01.

- Akty planistyczne: 1 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XX/143/225 Rady Gminy Stanisławów z dnia 17 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Stanisławów, Mały Stanisławów i Prądzewo-Kopaczewo, gm. Stanisławów – etap A (plan miejscowy, 2025-12-01) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=10149

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Stanisławów ma plan ogólny?**
W gminie Stanisławów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Stanisławów?**
W gminie Stanisławów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Stanisławów?**
W gminie Stanisławów nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Stanisławów?**
W gminie Stanisławów nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Stanisławów?**
W gminie Stanisławów mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 208 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Stanisławów?**
W gminie Stanisławów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2025-12-01.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
