# Miasto Mława — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 593 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/mlawski/mlawa
Obszar nadrzędny: Powiat mławski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/mlawski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W mieście Mława planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 31.

- Plany miejscowe: 31 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 21,3 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W mieście Mława mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mławski) to 34 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 60 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 34 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
- Typowy przedział cen od: 14 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
- Typowy przedział cen do: 60 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
- Transakcje: 86 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W mieście Mława mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 593 świadectw).

- Mediana EP: 89 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 3 593 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W mieście Mława w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 67,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 12 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 48 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 48 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W mieście Mława dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 19 projektów, w tym 12 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 19 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Mława
- Inwestycje: 12 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 7 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 31,8 mln zł — z 10 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Mława

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 11 projektów, w tym 5 w całości w mieście Mława: 5,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 5 projektów, w tym 4 w całości w mieście Mława: 25,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty, w tym 1 w całości w mieście Mława: 366 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W mieście Mława ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 880 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 879,5 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 0,6 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,2 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 127 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Mława ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,3% powierzchni gminy, a 19,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 8,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 19,4 % — 7 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 36 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W mieście Mława uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 388 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 60,1 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,1%
- Zdających: 388 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 67,6 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 52,5 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 70,8 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 8 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W mieście Mława podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 839 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (491 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,1 mln zł przy dochodach 247,6 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 839 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 491 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 18,2 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,3%
- Podatek od środków transportowych: 61 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 59 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 247,6 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 246,5 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1,1 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 37,4 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W mieście Mława najlepsza pozycja to 735. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 735 — z 2 451 gmin w kraju · 116. z 313 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 258 — z 2 479 gmin w kraju · 185. z 314 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — 2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 005 — z 2 301 gmin w kraju · 136. z 296 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 21,3 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W mieście Mława w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-05-18.

- Akty planistyczne: 2 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXV/249/2026 Rady Miasta Mława z dnia 31 marca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Smolarnia” (plan miejscowy, 2026-05-18) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4799
- Uchwała nr XVII/168/2025 Rady Miasta Mława z dnia 24 czerwca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Górna” (plan miejscowy, 2025-07-17) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6755

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy miasto Mława ma plan ogólny?**
W mieście Mława planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 31.

**Ile kosztuje działka budowlana w mieście Mława?**
W mieście Mława mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mławski) to 34 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 60 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

**Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Mława?**
W mieście Mława w roku 2025 oddano do użytku 2,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w mieście Mława?**
W mieście Mława w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 67,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Mława?**
W mieście Mława mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 593 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Mława?**
W mieście Mława w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-05-18.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
