# Gmina Radzanów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 42 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 97 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/mlawski/radzanow
Obszar nadrzędny: Powiat mławski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/mlawski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Radzanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 21.

- Plany miejscowe: 21 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 84,5 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Radzanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mławski) to 34 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 60 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 34 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
- Typowy przedział cen od: 14 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
- Typowy przedział cen do: 60 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
- Transakcje: 86 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Radzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 42 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 97 świadectw).

- Mediana EP: 42 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 97 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Radzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 12,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 9 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 18 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 17 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Radzanów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 4 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 12 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radzanów
- Inwestycje: 4 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 8 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 999 tys. zł — z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Radzanów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 10 projektów, w tym 1 w całości w gminie Radzanów: 999 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Radzanów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 29 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 28,7 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -5,7 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,1 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 86 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radzanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,1% powierzchni gminy, a 32,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 11,1 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 32,3 % — 32 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 99 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Radzanów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 33 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 56,5 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,1%
- Zdających: 33 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 65,8 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 47,2 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 61,5 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Radzanów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 286 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (491 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,2 mln zł przy dochodach 27,5 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 286 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 491 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 6,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,3%
- Podatek od środków transportowych: 119 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 59 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 27,5 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 26,3 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1,2 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2,9 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Radzanów najlepsza pozycja to 550. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (84,5 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 052 — z 2 451 gmin w kraju · 266. z 313 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — −5,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 984 — z 2 479 gmin w kraju · 270. z 314 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 550 — z 2 301 gmin w kraju · 65. z 296 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — 84,5 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Radzanów ma plan ogólny?**
W gminie Radzanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 21.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radzanów?**
W gminie Radzanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mławski) to 34 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 60 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radzanów?**
W gminie Radzanów w roku 2025 oddano do użytku 1,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Radzanów?**
W gminie Radzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 12,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radzanów?**
W gminie Radzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 42 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 97 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radzanów?**
W gminie Radzanów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
