# Gmina Nur — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 143 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 34 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/ostrowski/nur
Obszar nadrzędny: Powiat ostrowski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/ostrowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Nur planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.

- Plany miejscowe: 5 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Nur mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ostrowski) to 83 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 35 a 137 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 83 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowski)
- Typowy przedział cen od: 35 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowski)
- Typowy przedział cen do: 137 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowski)
- Transakcje: 44 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Nur mediana EP ze świadectw energetycznych to 143 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 34 świadectw).

- Mediana EP: 143 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 34 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Nur w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 sprawę budowlaną, w tym 0 spraw o dom jednorodzinny — o 100,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 0 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 1 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 1 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Nur dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 21 projektów, w tym 5 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 21 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Nur
- Inwestycje: 5 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 16 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 3 mln zł — z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Nur

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 20 projektów, w tym 3 w całości w gminie Nur: 3,0 mln zł dofinansowania UE
- Interreg NEXT Poland–Ukraine: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Nur ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 25 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 24,5 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -8,8 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 0,4 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 97 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Nur zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 15,6% powierzchni gminy, a 27,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 15,6 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 27,1 % — 26 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 96 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Nur uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 48,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 12 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 48,5 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 52,0%
- Zdających: 12 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 46 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 50,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 57,6 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 1 szkoła — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Nur podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 175 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (399 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,5 mln zł przy dochodach 26,1 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 175 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 399 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 5,7 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,4%
- Podatek od środków transportowych: 95 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 46 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 26,1 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 22,6 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 3,5 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 3,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Nur najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 335 — z 2 451 gmin w kraju · 301. z 313 gmin w województwie · 8. z 10 gmin w powiecie — −8,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 2 357 — z 2 479 gmin w kraju · 310. z 314 gmin w województwie · 11. z 11 gmin w powiecie — 0,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 — z 2 301 gmin w kraju · 1. z 296 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Nur w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2025-11-28.

- Akty planistyczne: 1 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XVII/98/25 Rady Gminy Nur z dnia 17 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów 15 obrębów geodezyjnych w Gminie Nur (plan miejscowy, 2025-11-28) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=10116

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Nur ma plan ogólny?**
W gminie Nur planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Nur?**
W gminie Nur mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ostrowski) to 83 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 35 a 137 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Nur?**
W gminie Nur w roku 2025 oddano do użytku 0,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Nur?**
W gminie Nur w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 sprawę budowlaną, w tym 0 spraw o dom jednorodzinny — o 100,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Nur?**
W gminie Nur mediana EP ze świadectw energetycznych to 143 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 34 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Nur?**
W gminie Nur w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2025-11-28.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
