# Gmina Góra Kalwaria — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 72 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 332 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/piaseczynski/gora-kalwaria
Obszar nadrzędny: Powiat piaseczyński — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/piaseczynski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Góra Kalwaria planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 28,6 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Góra Kalwaria mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat piaseczyński) to 239 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 164 a 377 zł/m² (262 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 239 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
- Typowy przedział cen od: 164 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
- Typowy przedział cen do: 377 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
- Transakcje: 262 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Góra Kalwaria mediana EP ze świadectw energetycznych to 72 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 332 świadectw).

- Mediana EP: 72 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 2 332 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Góra Kalwaria w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 284 sprawy budowlane, w tym 234 sprawy o dom jednorodzinny — o 20,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 234 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 284 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 276 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Góra Kalwaria dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 21 projektów, w tym 11 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 21 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Góra Kalwaria
- Inwestycje: 11 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 10 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 17,9 mln zł — z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Góra Kalwaria

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 18 projektów, w tym 5 w całości w gminie Góra Kalwaria: 3,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Góra Kalwaria: 14,7 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Góra Kalwaria ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +11,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 200 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 200 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 11 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 6,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 156 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Góra Kalwaria ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,6% powierzchni gminy, a 10,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 7,6 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 10,3 % — 15 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 145 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Góra Kalwaria uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 259 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 61,3 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 66,1%
- Zdających: 259 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 63,1 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 59,4 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 74,5 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 10 szkół — z 11 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Góra Kalwaria podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 185 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (939 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 6,4 mln zł przy dochodach 254,5 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 185 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 939 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 24,9 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,0%
- Podatek od środków transportowych: 44 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 254,5 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 260,9 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -6,4 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 9,2 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Góra Kalwaria najlepsza pozycja to 118. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (11,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 118 — z 2 451 gmin w kraju · 24. z 313 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 11,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 153 — z 2 479 gmin w kraju · 29. z 314 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 6,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 900 — z 2 301 gmin w kraju · 119. z 296 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — 28,6 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Góra Kalwaria w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-13.

- Akty planistyczne: 13 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXXI/376/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Wólka Dworska - część 2 (plan miejscowy, 2026-08-13) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7865
- Uchwała nr XXXI/374/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu miasta Góra Kalwaria – centrum miasta, rejon ul. Św. Antoniego (plan miejscowy, 2026-07-07) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=6407
- Uchwała nr XXXI/375/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Potycz - część I (plan miejscowy, 2026-07-07) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=6408
- Uchwała nr XXX/363/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 27 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu miasta Góra Kalwaria – teren osiedla Marianki – cz. I (plan miejscowy, 2026-06-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5392
- Uchwała nr XXIX/349/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Sobików – część wschodnia (plan miejscowy, 2026-05-08) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4527
- Uchwała nr XXIX/350/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Baniocha - osiedle Wilczynek cz. I (plan miejscowy, 2026-05-08) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4528
- Uchwała nr XXII/273/2025 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 26 listopada 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu   wsi Łubna rejon ulicy Podleśnej cz. I (plan miejscowy, 2025-12-09) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=10631
- Uchwała nr XX/250/2025 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 24 września 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu miasta Góra Kalwaria – osiedle Kilińskiego cz. B (plan miejscowy, 2025-10-07) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=8494
- Uchwała nr XIX/237/2025 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 27 sierpnia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu miasta Góra Kalwaria - rejon ul. Papczyńskiego cz. II (plan miejscowy, 2025-09-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=7795
- Uchwała nr XIX/238/2025 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 27 sierpnia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Dobiesz – Wola Dobieska – część południowa (plan miejscowy, 2025-09-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=7796

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Góra Kalwaria ma plan ogólny?**
W gminie Góra Kalwaria planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Góra Kalwaria?**
W gminie Góra Kalwaria mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat piaseczyński) to 239 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 164 a 377 zł/m² (262 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Góra Kalwaria?**
W gminie Góra Kalwaria w roku 2025 oddano do użytku 6,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Góra Kalwaria?**
W gminie Góra Kalwaria w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 284 sprawy budowlane, w tym 234 sprawy o dom jednorodzinny — o 20,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Góra Kalwaria?**
W gminie Góra Kalwaria mediana EP ze świadectw energetycznych to 72 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 332 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Góra Kalwaria?**
W gminie Góra Kalwaria w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-13.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
