# Gmina Tarczyn — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 319 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/piaseczynski/tarczyn
Obszar nadrzędny: Powiat piaseczyński — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/piaseczynski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Tarczyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 66.

- Plany miejscowe: 66 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 99,2 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Tarczyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat piaseczyński) to 239 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 164 a 377 zł/m² (262 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 239 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
- Typowy przedział cen od: 164 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
- Typowy przedział cen do: 377 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
- Transakcje: 262 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Tarczyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 319 świadectw).

- Mediana EP: 75 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 1 319 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Tarczyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 253 sprawy budowlane, w tym 210 spraw o dom jednorodzinny — o 22,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 210 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 253 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 246 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Tarczyn dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 4 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 13 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tarczyn
- Inwestycje: 4 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 9 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 2,5 mln zł — z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Tarczyn

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 11 projektów, w tym 2 w całości w gminie Tarczyn: 2,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Tarczyn: 451 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Tarczyn ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +13,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 9,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 112 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 111,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 13,8 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 9,9 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 166 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Tarczyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,4% powierzchni gminy, a 0,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 11,4 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 0,9 % — 1 kwadrat kilometrowy bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 114 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Tarczyn uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 66,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 86 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 66,3 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 66,1%
- Zdających: 86 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 67,7 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 64,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 77 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 4 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Tarczyn podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 328 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (939 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 688 tys. zł przy dochodach 120,8 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 328 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 939 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 25,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,0%
- Podatek od środków transportowych: 121 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 120,8 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 120,1 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 688 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 11,7 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Tarczyn najlepsza pozycja to 37. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (9,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 85 — z 2 451 gmin w kraju · 17. z 313 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 13,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 37 — z 2 479 gmin w kraju · 11. z 314 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 9,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 414 — z 2 301 gmin w kraju · 45. z 296 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 99,2 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Tarczyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-28.

- Akty planistyczne: 6 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXXV/239/26 Rady Miejskiej w Tarczynie z dnia 20 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu Werdun (plan miejscowy, 2026-05-28) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5148
- Uchwała nr XXXV/238/26 Rady Miejskiej w Tarczynie z dnia 20 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu Księżak (plan miejscowy, 2026-05-27) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5073
- Uchwała nr XXXII/215/26 Rady Miejskiej w Tarczynie z dnia 25 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu Rembertów (plan miejscowy, 2026-04-21) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3866
- Uchwała nr XXV/148/25 Rady Miejskiej w Tarczynie z dnia 24 września 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu Borowiec, Jeżewice i Suchostruga w rejonie drogi wojewódzkiej – etap II (plan miejscowy, 2025-10-29) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=9037
- Uchwała nr XX/131/25 Rady Miejskiej w Tarczynie z dnia 19 maja 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu Janówek oraz części obrębu Marianka (plan miejscowy, 2025-07-10) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6608
- Uchwała nr IX/63/24 Rady Miejskiej w Tarczynie z dnia 4 listopada 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu Borowiec, Jeżewice i Suchostruga w rejonie drogi wojewódzkiej – etap I (plan miejscowy, 2025-01-16) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=697

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Tarczyn ma plan ogólny?**
W gminie Tarczyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 66.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tarczyn?**
W gminie Tarczyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat piaseczyński) to 239 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 164 a 377 zł/m² (262 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tarczyn?**
W gminie Tarczyn w roku 2025 oddano do użytku 9,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Tarczyn?**
W gminie Tarczyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 253 sprawy budowlane, w tym 210 spraw o dom jednorodzinny — o 22,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tarczyn?**
W gminie Tarczyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 319 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tarczyn?**
W gminie Tarczyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-28.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
