# Gmina Nadarzyn — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 328 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/pruszkowski/nadarzyn
Obszar nadrzędny: Powiat pruszkowski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/pruszkowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Nadarzyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 143.

- Plany miejscowe: 143 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 84 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Nadarzyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pruszkowski) to 406 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 278 a 570 zł/m² (154 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 406 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat pruszkowski)
- Typowy przedział cen od: 278 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pruszkowski)
- Typowy przedział cen do: 570 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pruszkowski)
- Transakcje: 154 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat pruszkowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Nadarzyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 328 świadectw).

- Mediana EP: 70 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 2 328 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Nadarzyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 570 spraw budowlanych, w tym 508 spraw o dom jednorodzinny — o 2,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 508 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 570 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 564 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Nadarzyn dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 12 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 17 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Nadarzyn
- Inwestycje: 12 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 4 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 1 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 26,3 mln zł — z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Nadarzyn

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 11 projektów, w tym 4 w całości w gminie Nadarzyn: 15,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 4 projekty, w tym 1 w całości w gminie Nadarzyn: 10,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Nadarzyn ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +29,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 21,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 262 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 262,1 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 29,8 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 21,6 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 220 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Nadarzyn zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,3% powierzchni gminy, a 4,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 20,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 4,1 % — 3 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 74 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Nadarzyn uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 71,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 214 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 71,5 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 70,8%
- Zdających: 214 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 75,5 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 67,5 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 83,8 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 6 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Nadarzyn podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 299 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 520 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 9,2 mln zł przy dochodach 245,8 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 2 299 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 520 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 26,6 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,2%
- Podatek od środków transportowych: 986 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 245,8 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 236,6 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 9,2 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 36,5 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Nadarzyn najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (21,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 5 — z 2 451 gmin w kraju · 2. z 313 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 29,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 — z 2 479 gmin w kraju · 1. z 314 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 21,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 552 — z 2 301 gmin w kraju · 66. z 296 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 84,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Nadarzyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-03.

- Akty planistyczne: 14 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXVI.570.2026 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany części tekstowej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi PGR Walendów (obecnie wieś Walendów) w gminie Nadarzyn etap I (plan miejscowy, 2026-08-03) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7283
- Uchwała nr XXIV.523.2026 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr ew. 139 położonej we wsi Parole, gm. Nadarzyn (plan miejscowy, 2026-06-17) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5797
- Uchwała nr XXIV.524.2026 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Obszarów Nr I-IX we wsi Rusiec i dla Obszaru Nr X we wsi Młochów w Gminie Nadarzyn (plan miejscowy, 2026-06-17) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5798
- Uchwała nr XXII.460.2026 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 25 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części działki nr ew. 124/7 położonej we wsi Młochów, gm. Nadarzyn (plan miejscowy, 2026-04-24) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4034
- Uchwała nr XIX.390.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 26 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Obszarów Nr I-III położonych we wsi Szamoty w Gminie Nadarzyn (plan miejscowy, 2026-01-19) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=662
- Uchwała nr XIX.391.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 26 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Kostowiec i Rozalin w Gminie Nadarzyn (plan miejscowy, 2026-01-19) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=663
- Uchwała nr XIV.256.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 30 czerwca 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Parole w Gminie Nadarzyn dla obszarów Nr IIA, IIB i IIC (plan miejscowy, 2025-08-14) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=7304
- Uchwała nr XII.229.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 30 kwietnia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Obszaru Nr II we wsi Kajetany w Gminie Nadarzyn (plan miejscowy, 2025-07-25) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6923
- Uchwała nr XIII.242.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 29 maja 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Parole w Gminie Nadarzyn dla obszaru III (plan miejscowy, 2025-07-25) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6924
- Uchwała nr XII.230.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 30 kwietnia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr ew. 56/17 położonej we wsi Urzut, gm. Nadarzyn (plan miejscowy, 2025-07-17) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6752

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Nadarzyn ma plan ogólny?**
W gminie Nadarzyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 143.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Nadarzyn?**
W gminie Nadarzyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pruszkowski) to 406 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 278 a 570 zł/m² (154 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Nadarzyn?**
W gminie Nadarzyn w roku 2025 oddano do użytku 21,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Nadarzyn?**
W gminie Nadarzyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 570 spraw budowlanych, w tym 508 spraw o dom jednorodzinny — o 2,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Nadarzyn?**
W gminie Nadarzyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 328 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Nadarzyn?**
W gminie Nadarzyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-03.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
