# Gmina Gielniów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 170 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/przysuski/gielniow
Obszar nadrzędny: Powiat przysuski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/przysuski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Gielniów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

- Plany miejscowe: 1 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0,2 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Gielniów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat przysuski) to 12 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 4 a 32 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 12 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat przysuski)
- Typowy przedział cen od: 4 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat przysuski)
- Typowy przedział cen do: 32 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat przysuski)
- Transakcje: 49 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat przysuski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Gielniów mediana EP ze świadectw energetycznych to 170 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw).

- Mediana EP: 170 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 49 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Projekty unijne

W gminie Gielniów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 1 inwestycję.

- Projekty unijne 2021–2027: 17 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Gielniów
- Inwestycje: 1 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 16 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 2 mln zł — z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Gielniów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 17 projektów, w tym 2 w całości w gminie Gielniów: 2,0 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Gielniów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 53 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 52,7 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -6,6 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,9 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 86 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Gielniów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,5% powierzchni gminy, a 42,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 11,5 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 42,3 % — 33 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 78 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Gielniów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 31 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 57,9 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,6%
- Zdających: 31 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 64,9 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 50,8 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 69,6 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — z 3 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Gielniów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 249 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (203 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,1 mln zł przy dochodach 35,7 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 249 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 203 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 15 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 11,5%
- Podatek od środków transportowych: 60 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 35,7 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 34,6 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1,1 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Gielniów najlepsza pozycja to 1422. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 173 — z 2 451 gmin w kraju · 278. z 313 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — −6,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 422 — z 2 479 gmin w kraju · 213. z 314 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 115 — z 2 301 gmin w kraju · 261. z 296 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 0,2 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Gielniów ma plan ogólny?**
W gminie Gielniów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Gielniów?**
W gminie Gielniów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat przysuski) to 12 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 4 a 32 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Gielniów?**
W gminie Gielniów w roku 2025 oddano do użytku 1,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Gielniów?**
W gminie Gielniów nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Gielniów?**
W gminie Gielniów mediana EP ze świadectw energetycznych to 170 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Gielniów?**
W gminie Gielniów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
