# Gmina Iłów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 123 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/sochaczewski/ilow
Obszar nadrzędny: Powiat sochaczewski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/sochaczewski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Iłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Iłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sochaczewski) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 103 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 78 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)
- Typowy przedział cen od: 55 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)
- Typowy przedział cen do: 103 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)
- Transakcje: 74 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Iłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 123 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw).

- Mediana EP: 123 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 146 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Iłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 105 spraw budowlanych, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — o 41,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 41 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 105 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 74 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Iłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 4 projekty, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.

- Projekty unijne 2021–2027: 4 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Iłów
- Inwestycje: 2 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 2 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 3 projekty
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Iłów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 45 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 44,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -5,7 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,7 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 110 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Iłów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,3% powierzchni gminy, a 6,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 20,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 6,3 % — 8 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 128 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Iłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 60 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 55,2 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,3%
- Zdających: 60 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 63,1 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 47,3 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 66,4 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 4 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Iłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 268 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (660 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 945 tys. zł przy dochodach 51,0 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 268 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 660 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 7,2 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,0%
- Podatek od środków transportowych: 352 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 120 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 51 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 50 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 945 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 1,7 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Iłów najlepsza pozycja to 1536. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 056 — z 2 451 gmin w kraju · 267. z 313 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — −5,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 536 — z 2 479 gmin w kraju · 228. z 314 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Iłów ma plan ogólny?**
W gminie Iłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Iłów?**
W gminie Iłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sochaczewski) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 103 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Iłów?**
W gminie Iłów w roku 2025 oddano do użytku 1,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Iłów?**
W gminie Iłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 105 spraw budowlanych, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — o 41,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Iłów?**
W gminie Iłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 123 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Iłów?**
W gminie Iłów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
