# Gmina Teresin — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 523 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/sochaczewski/teresin
Obszar nadrzędny: Powiat sochaczewski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/sochaczewski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Teresin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 78.

- Plany miejscowe: 78 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 28,5 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Teresin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sochaczewski) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 103 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 78 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)
- Typowy przedział cen od: 55 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)
- Typowy przedział cen do: 103 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)
- Transakcje: 74 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Teresin mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 523 świadectw).

- Mediana EP: 115 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 523 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Teresin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 197 spraw budowlanych, w tym 92 sprawy o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 92 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 197 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 175 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Teresin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 9 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 9 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Teresin
- Inwestycje: 9 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 0 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 15,7 mln zł — z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Teresin

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 7 projektów, w tym 5 w całości w gminie Teresin: 15,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Teresin ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 131 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 130,9 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 0,9 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 4,8 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 128 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Teresin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,8% powierzchni gminy, a 6,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 9,8 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 6,5 % — 6 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 92 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Teresin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 124 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 61,5 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,3%
- Zdających: 124 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 68,9 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 54,1 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 71,2 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 4 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Teresin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 123 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (660 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,4 mln zł przy dochodach 119,0 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 2 123 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 660 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 35,3 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,0%
- Podatek od środków transportowych: 104 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 120 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 119 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 115,6 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 3,4 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 14,5 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Teresin najlepsza pozycja to 343. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 697 — z 2 451 gmin w kraju · 113. z 313 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 343 — z 2 479 gmin w kraju · 63. z 314 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 4,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 905 — z 2 301 gmin w kraju · 121. z 296 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 28,5 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Teresin w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-01-23.

- Akty planistyczne: 2 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXI/143/2025 Rady Gminy Teresin z dnia 17 grudnia 2025 r. W SPRAWIE MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY TERESIN OBEJMUJĄCEGO część obrębów Pawłowice i SHRO Pawłowice - Obszar nr 1 (plan miejscowy, 2026-01-23) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=816
- Uchwała nr XIII/88/2025 Rady Gminy Teresin z dnia 31 marca 2025 r. W SPRAWIE MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY TERESIN OBEJMUJĄCEGO CZĘŚĆ OBRĘBU EWIDENCYJNEGO TERESIN GAJ (plan miejscowy, 2025-04-25) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=4325

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Teresin ma plan ogólny?**
W gminie Teresin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 78.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Teresin?**
W gminie Teresin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sochaczewski) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 103 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Teresin?**
W gminie Teresin w roku 2025 oddano do użytku 4,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Teresin?**
W gminie Teresin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 197 spraw budowlanych, w tym 92 sprawy o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Teresin?**
W gminie Teresin mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 523 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Teresin?**
W gminie Teresin w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-01-23.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
