# Gmina Ceranów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 21 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/sokolowski/ceranow
Obszar nadrzędny: Powiat sokołowski — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/sokolowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Ceranów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Ceranów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sokołowski) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 125 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 89 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat sokołowski)
- Typowy przedział cen od: 77 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sokołowski)
- Typowy przedział cen do: 125 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sokołowski)
- Transakcje: 12 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat sokołowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Ceranów mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 21 świadectw).

- Mediana EP: 109 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 21 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Ceranów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 13 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 16,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 10 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 13 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 13 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Ceranów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów, w tym 3 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 7 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ceranów
- Inwestycje: 3 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 4 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 3,3 mln zł — z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Ceranów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 6 projektów, w tym 1 w całości w gminie Ceranów: 3,3 mln zł dofinansowania UE
- Interreg NEXT Poland–Ukraine: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Ceranów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 16 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 15,7 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -8 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 0 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 86 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ceranów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,8% powierzchni gminy, a 40,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 8,8 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 40,4 % — 46 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 114 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Ceranów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 46,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 10 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 46,5 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,9%
- Zdających: 10 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 64 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 28,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 57,9 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 1 szkoła — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Ceranów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 262 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (462 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 550 tys. zł przy dochodach 25,3 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 262 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 462 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 12,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,9%
- Podatek od środków transportowych: 44 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 50 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 25,3 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 24,8 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 550 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 1,7 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Ceranów najlepsza pozycja to 2190. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (0,0 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 282 — z 2 451 gmin w kraju · 294. z 313 gmin w województwie · 8. z 9 gmin w powiecie — −8,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 2 452 — z 2 479 gmin w kraju · 313. z 314 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — 0,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 190 — z 2 301 gmin w kraju · 273. z 296 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Ceranów ma plan ogólny?**
W gminie Ceranów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ceranów?**
W gminie Ceranów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sokołowski) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 125 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ceranów?**
W gminie Ceranów w roku 2025 oddano do użytku 0,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Ceranów?**
W gminie Ceranów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 13 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 16,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ceranów?**
W gminie Ceranów mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 21 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ceranów?**
W gminie Ceranów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
