# Gmina Ożarów Mazowiecki — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 282 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/warszawski-zachodni/ozarow-mazowiecki
Obszar nadrzędny: Powiat warszawski zachodni — https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/warszawski-zachodni

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Ożarów Mazowiecki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 91.

- Plany miejscowe: 91 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 99,2 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Ożarów Mazowiecki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni) to 587 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 342 a 730 zł/m² (111 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 587 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)
- Typowy przedział cen od: 342 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)
- Typowy przedział cen do: 730 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)
- Transakcje: 111 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Ożarów Mazowiecki mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 282 świadectw).

- Mediana EP: 84 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 5 282 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Ożarów Mazowiecki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 129 spraw budowlanych, w tym 71 spraw o dom jednorodzinny — o 42,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 71 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 129 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 125 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Ożarów Mazowiecki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 24 projekty, w tym 17 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 24 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ożarów Mazowiecki
- Inwestycje: 17 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 7 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 57,2 mln zł — z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ożarów Mazowiecki

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 12 projektów, w tym 4 w całości w gminie Ożarów Mazowiecki: 17,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 9 projektów, w tym 4 w całości w gminie Ożarów Mazowiecki: 31,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Ożarów Mazowiecki: 8,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Ożarów Mazowiecki ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +16,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 458 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 457,6 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 16,1 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 4,3 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 189 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ożarów Mazowiecki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,6% powierzchni gminy, a 4,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 9,6 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 4,1 % — 3 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 73 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Ożarów Mazowiecki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 72,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 338 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 72,5 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 67,2%
- Zdających: 338 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 74,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 70,8 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 81,9 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 7 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Ożarów Mazowiecki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 208 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (955 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 5,2 mln zł przy dochodach 360,4 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 2 208 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 955 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 26,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,7%
- Podatek od środków transportowych: 146 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 59 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 360,4 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 365,6 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -5,2 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 17,5 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Ożarów Mazowiecki najlepsza pozycja to 62. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (16,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 62 — z 2 451 gmin w kraju · 13. z 313 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 16,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 407 — z 2 479 gmin w kraju · 70. z 314 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 4,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 414 — z 2 301 gmin w kraju · 45. z 296 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 99,2 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Ożarów Mazowiecki w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-24.

- Akty planistyczne: 6 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXVI/252/26 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 21 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ożarów Mazowiecki dla części wsi Mory, dla działki ewidencyjnej nr 34/10 (plan miejscowy, 2026-06-24) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=6052
- Uchwała nr XXVI/253/26 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 21 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Ożarów Mazowiecki dla obszaru Duchnice – Ołtarzew – część III (plan miejscowy, 2026-06-24) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=6053
- Uchwała nr XXV/242/26 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 23 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ożarów Mazowiecki dla części obrębu ewidencyjnego SHRO Bronisze, dla działki ewidencyjnej nr 16/285 (plan miejscowy, 2026-06-02) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5253
- Uchwała nr XXI/194/25 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Ożarowa Mazowieckiego w rejonie ulic Strzykulskiej i Partyzantów (plan miejscowy, 2026-01-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=85
- Uchwała nr XXI/195/25 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Ożarowa Mazowieckiego w rejonie ulic Umiastowskiej i Parkowej (plan miejscowy, 2026-01-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=86
- Uchwała nr XV/138/25 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 24 kwietnia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ożarów Mazowiecki dla części wsi Umiastów, dla działki ewidencyjnej nr 61/9 (plan miejscowy, 2025-06-05) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=5473

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Ożarów Mazowiecki ma plan ogólny?**
W gminie Ożarów Mazowiecki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 91.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ożarów Mazowiecki?**
W gminie Ożarów Mazowiecki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni) to 587 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 342 a 730 zł/m² (111 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ożarów Mazowiecki?**
W gminie Ożarów Mazowiecki w roku 2025 oddano do użytku 4,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Ożarów Mazowiecki?**
W gminie Ożarów Mazowiecki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 129 spraw budowlanych, w tym 71 spraw o dom jednorodzinny — o 42,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ożarów Mazowiecki?**
W gminie Ożarów Mazowiecki mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 282 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ożarów Mazowiecki?**
W gminie Ożarów Mazowiecki w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-24.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
