# Gmina Radłów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 183 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 44 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Stan na: 2026-10-12 · Adres: https://landeva.pl/gmina/opolskie/oleski/radlow
Obszar nadrzędny: Powiat oleski — https://landeva.pl/powiat/opolskie/oleski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Radłów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Energia budynków

W gminie Radłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 183 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 44 świadectw).

- Mediana EP: 183 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 44 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Radłów na przyłączenie do sieci czeka 254 MW nowych źródeł — to 35. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 253,6 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 177,9 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 75,6 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Radłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 24 sprawy budowlane, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 8,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 13 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 24 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 24 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Radłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 5 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 13 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radłów
- Inwestycje: 5 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 8 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 4,1 mln zł — z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Radłów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Opolskiego: 12 projektów, w tym 2 w całości w gminie Radłów: 4,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Radłów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 34 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 33,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -9,8 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,3 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 82 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radłów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,8% powierzchni gminy, a 50,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 6,8 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 50,4 % — 59 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 117 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Radłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 37 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 54,1 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,6%
- Zdających: 37 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 61,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 47,2 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 66,4 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Radłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 388 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (563 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,6 mln zł przy dochodach 31,8 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 388 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 563 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 18,4 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,6%
- Podatek od środków transportowych: 23 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 31,8 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 30,2 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1,6 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 5,5 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Radłów najlepsza pozycja to 1859. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 380 — z 2 451 gmin w kraju · 68. z 69 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — −9,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 859 — z 2 479 gmin w kraju · 41. z 71 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 1,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 190 — z 2 301 gmin w kraju · 69. z 69 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Radłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-08-19.

- Akty planistyczne: 4 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr 160/XXX/2026 Rady Gminy Radłów z dnia 12 sierpnia 2026  r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Radłów (plan ogólny gminy, 2026-08-19) — https://duwo.opole.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2040
- Uchwała Nr 19/III/2024 Rady Gminy Radłów z dnia 28 czerwca 2024  r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie ewidencyjnym Ligota Oleska (plan miejscowy, 2024-07-02) — https://duwo.opole.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=1835
- Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VII.743.56.2022.AB Wojewody Opolskiego z dnia 9 sierpnia 2022  r. w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały nr 237/XXXIII/2022 Rady Gminy Radłów z 29 czerwca 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy, 2022-09-20) — https://duwo.opole.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=2482
- Uchwała Nr 237/XXXIII/2022 Rady Gminy Radłów z dnia 29 czerwca 2022  r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (plan miejscowy, 2022-07-06) — https://duwo.opole.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=1998

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Radłów ma plan ogólny?**
W gminie Radłów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radłów?**
W gminie Radłów nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radłów?**
W gminie Radłów w roku 2025 oddano do użytku 1,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Radłów?**
W gminie Radłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 24 sprawy budowlane, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 8,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radłów?**
W gminie Radłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 183 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 44 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Radłów?**
W gminie Radłów na przyłączenie do sieci czeka 254 MW nowych źródeł — to 35. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radłów?**
W gminie Radłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-08-19.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
